9. Cesta za víny Itálie: Je Brunello di Montalcino to nejlepší?

I pěšky Vám zabere cesta mezi Montepulcianem a Montalcinem jeden den. Je to přesně pouhých 36 kilometrů. Na tak malém území produkují tamní vinaři dvě vynikající celosvětově známá červená vína, Vino Nobile di Montepulciano a Brunello di Montalcino. I kvůli místní rivalitě se v Toskánsku vede nekonečný spor, zda Vino Nobile nebo Brunello je to víno, které je králem zdejších červených vín. Je to stejné, jako když francouzští milovníci červeného vína nikdy nevyřeší otázku, zda Bordeaux nebo Burgogne je kolébkou toho top francouzského červeného.

Z historie města a vína

Název „Montalcino“ má nejasný původ. Podle některých se odvozuje od hory Mons Lucinus, hory zasvěcené římské bohyni Lucině (Juno). Jiný výklad, a to je všeobecně přijímaný názor, odkazuje na existenci starověkého oppida Monsem Ilcinus (Monte dei Lecci), jehož jméno úzce souvisí se silnou přítomností dubů (ilex, ilicis). Dub se nachází v erbu obce Montalcino nad třemi horami.

Montalcino bylo mezi dvanáctým a šestnáctým stoletím v centru vojenských sporů. Nejprve hájilo svoji nezávislost proti Sieně a po roce 1260 společně se Sienou proti Florencii. Malé odvážné městečko Montalcino bylo považováno za nedobytné, chráněné zdmi a velkou pevností. Dle historických pramenů nechybělo víno v Montalcinu ani při jeho dlouhém obléhání v roce 1553. Vojenský velitele města, kterým byl tehdy francouzský maršál Blaise de Montluc, velmi ocenil, že k překonání obtíží obléhání „si rozjasnil tvář červeným vínem". Až do roku 1559 zůstalo poslední svobodnou italskou obcí. Když po dlouletých bitvách se Sienou se Florencie za Cosima de´Medici stala dominantní mocností, předali obyvatelé Montalcina klíče od města jeho zástupcům.

Výrobou vína je Montalcino známé již více než dva tisíce let. Existují četné archeologické nálezy z doby etruské, které dokládají výrobu vína v Montalcinu. Již ve středověku stanovovaly obecní stanovy datum zahájení sklizně hroznů. Velkovévodský auditor Bartolomeo Gherardini při své návštěvě Montalcina v letech 1676-1677 uvádí produkci 6050 tun vína označovaného jako „silné víno“. Cestovatel Charles Thompson v roce 1744 ve svém díle napsal, že „Montalcino není příliš slavné, s výjimkou jeho dobrých vín“.

Brunello di Montalcino DOCG

Apelace Brunello di Montalcino byla v roce 1966 ustanovena jako DOC a v roce 1980 získala status DOCG. Na 1 448 ha se vyrobí 777 800 lahví vína Brunello di Montalcino DOCG (2018).

Označení Brunelo di Montalcino může používat pouze víno vyrobené ze 100 % z odrůdy Sangiovese vypěstované v historických hranicích Montalcina. Maximální výnos může být 80 q/ha a víno musí obsahovat minimálně 12,5 % alkoholu. Minimální doba zrání jsou 4 roky, z toho 2 roky v dubových sudech a 4 měsíce v lahvích. Do prodeje se tak dostane až v pátém roce po sklizni. Na trh může být uvedeno jen to Brunello, které je plněno do lahví tvaru Bordeaux a to pouze ve výrobní oblasti.

Brunello di Montalcino je vizuálně čiré, brilantní víno s živou granátovou barvou. Má intenzivní, vytrvalé, bohaté a éterické aroma. Existují náznaky aromatického dřeva, drobného ovoce, lehké vanilky a kompozitního džemu. V chuti má víno elegantní a harmonické tělo, vitalitu, je suché s dlouhou aromatickou stálostí. Díky svým vlastnostem vydrží dlouhé zrání a časem se zlepšuje. Je těžké říci, jak staré se toto víno v lahvi zlepšuje. To ve skutečnosti závisí na ročníku. Pohybuje se od minimálně 10 let do 30 let, ale lze jej skladovat ještě déle.

Výběr respektovaných vinařství

Caparzo

Když v roce 1998 koupila vinařství Elisabetta Gnudi Angelini, bylo Caparzo pod vedením Nuccio Turone již jedním z nejmodernějších vinařství v Toskánsku. Dvanáct přátel z Milána získalo nemovitost lemovanou cypřiši v polovině 60. let na severu obce Montalcino jako jakýsi společný venkovský dům k výrobě Brunella. První Brunello bylo ve vinařství Caparzo vyrobeno již v roce 1970. Kvůli odlišným názorům společníci usedlost později opustili. V roce 1998 bývalá filmová a divadelní producentka Elisabetta Angelini podporovaná velmi kompetentním týmem zaměstnanců vinařství koupila a  nákladně restrukturalizovala. Pod vedením Nuccio Turone se stalo jedním z nejmodernějších vinařství v Toskánsku. Od roku 1997 je Massimo Bracalente s pověstí „mistra Sangiovese“ odpovědný za přípravu kvalitních domácích vín. Vína z domu Caparzo jsou opakovaně podávány na státních banketech. Na 90 hektarech dnes vinařství Caparzo produkuje 455 000 lahví vína.

Altesino

Také vinařství Altesino je od roku 2002 vlastněno římskou podnikatelkou v oboru farmaceutiky a kosmetiky Elisabetta Gnudi Angelini. Od té doby ji podporuje technický ředitel a předchozí majitel Claudio Basla a enologové Pietro Rivella a Paolo Caciorgna. Nádherný palác Palazzo Altesi, postavený v 15. století šlechtickou rodinou Tricerchi a který leží v samém středu panství, byl po přelomu tisíciletí restaurován a vinařství bylo vybaveno moderními a funkčními strukturami pro fermentaci, zušlechťování a plnění ušlechtilých rostlin. Na statku je dnes lisováno sedm kvalitních vín. Sortiment doplňují dva grappy, brandy, Vino Santo a extra panenský olivový olej.

Již za předcházejícího majitele bylo vinařství průkopníkem, když v roce 1979 společnost poprvé v regionu Montalcino představila zrání vína barrique v sudech z francouzského dubu. Brunello, do té doby docela hranaté víno, se stárnutím u stalo elegantním a příjemně pitným červeným vínem.

Vinařství vlastní 44 ha v oblasti Montalcina a produkuje 240 000 lahví vína ročně

Castello Banfi

Vinařství Castello Banfi je největším svého druhu v Toskánsku. V Sant'Angelo Scali, které se nachází nedaleko Montalcina, je založili v roce 1978 Italo-Američané John a Harry Mariani z New Yorku. Ve vlasti svých dědečků vytvořili oba bratři obrovskou vinařskou říši v úzké spolupráci s průkopnickým enologem Dr. Eziem Rivellou, který již odešel do důchodu. Po zakoupení téměř 3 000 hektarů půdy si Marianiové vybrali nejpreferovanější místa z různých vinic.

Dnes má panství viniční plochu 850 hektarů, z toho více než 100 ha je určeno pro Brunello di Montalcino DOCG. Roční produkce je 10,5 milionů lahví.

Najdete i v našem e-shopu.

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Nový komentář

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.