6. Cesta za víny Itálie: Toscana

6 . Cesta za vínem Itálie: Toscana

Na naší virtuální cestě po krajinách vína blízkých i vzdálených navštěvujeme postupně všech dvacet italských regionů a v každém lze najít řadu zajímavostí. Prošli jsme již regiony Friuli-Venezia Gulia a Veneto. Na cestě na jih Itálie přeskočíme region Emilia Romagna, ten navštívíme na zpáteční cestě. Zato v Toskánsku musíme věnovat mimořádnou pozornost a čeká nás zde několik zastavení.

Proč taková pozornost právě Toskánsku? Kolébka renesance hrála vždy významnou roli v životě Apeninského poloostrova. Je to region, v němž je koncentrovaná celá Itálie. Historie, literatura, divadlo, malířství, sochařství, hudba, architektura, věda, geografické objevy. Ale také malebná krajina, kulinářství, víno, životní styl. Romantické kouzlo nekonečných zvlněných kopců, venkovských silnic s cypřiši a vesnic na kopcích. To vše je Toskánsko a tím vším láká nekonečné davy turistů. Významné postavení má v italském vinařství a ve světě vína vůbec. Kdo by si nevybavil, když se řekne italské víno, na jednom z prvních míst Toskánsko. A opačně. Toskánsko to je také mimo jiné zejména víno.

Význam toskánského vinařství

Plochou 53 tisíců hektarů se řadí Toskánsko až na 4. místo za regiony Sicílie, Benátsko a Puglia. Produkcí 2,6 milionů hektolitrů zaujímá dokonce až sedmé místo mezi italskými regiony. To představuje 5 % podíl na produkci celé Itálie. Kvalitu zdejších vín oceňují jejich milovníci ochotou nakupovat i za vyšší ceny. Právě proto toskánská vína mají neuvěřitelný 12 % podíl na tržbách za italská vína. Toskánsko má 11 apelací DOCG a 41 DOC. Více má pouze Piemont.

Když mluvíme o toskánských vínech, jsou to zejména tři skvělá červená vína, která proslavila Toskánsko po celém světě. A sice Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. Zajímavá jsou i bílá vína vyráběná z původních odrůd jako je Vernaccia di San Gimignano.

Historie toskánského vinařství

7. stol. př. Kr. Etruskové neprodukují žádná skvělá vína ani nejsou velkými spotřebiteli. Ale jsou zdatní obchodníci s vínem. To dokládají objevy etruských amfor i na místech vzdálených, a to po celém západním pobřeží Středozemního moře od jihu Francie až po Pyrenejský poloostrov

V roce 1079 jsou první zmínky o obchodu s vínem v Toskánsku. Víno se prodávalo Mercato Vecchio ve Florencii.

V roce 1282 je založen cech obchodníků s vínem Arte Fiorentina dei Vinattieri.

V roce 1385 se Giovanni di Piero Antinori připojil k cechu Arte dei Vinattieri a zahájil jednu z nejstarších dosud fungujících dynastií, která se věnuje výrobě vína nepřetržitě 26 generací a dodnes hraje významnou roli v enologii Toskánska a Itálie.

V roce 1398 byla ustanovena „Lega del Chianti“, která se vztahovala na pěstování bílého vína a kterou tvořily obce Castellina, Radda a Gaiole pod juridiskcí Florentské republiky. Ve znaku měla černého kohouta na zlatém poli, který dodnes označuje vína Chianti Classico.

V roce 1716 velkovévoda Cosimo III zvláštním oznámením vytýčil hranice oblasti produkce vína Chianti «Od Spedaluzzo po Greve a odtud do Panzana se všemi Podesteriemi v Raddě, která obsahuje tři Terzi, jmenovitě Raddu, Gaiole a Castellinu, dosahující hranice státu Siena». Původní bílá vína v Chianti byla nahražena červeným vínem.

V roce 1872 po desetiletích experimentování s výrobou Chianti formuloval baron Bettino Ricasoli svůj slavný do dnes používaný recept. Navrhl používat hlavně hrozny Sangiovese, aby dodala Chianti vitalitu a aroma, s přídavkem Canaiolo Nero, aby se změkčila kyselost a svíravost Sangiovese.

V 60. letech 20. století se rozhodli někteří producenti, především markýz Mario Incisa della Rocchetta, dát nový impuls toskánské enologii vytvořením vín s plným tělem založených na modelu výroby barrique dle francouzského způsobu.

Apelace Toskánska

Vinařství Toskánska je pestré jako patchwork a najedeme zde 11 apelací DOCG a 41 DOC. Uvádíme zde pouze seznam DOCG. A v dalších dílech našeho cestování se budeme věnovat těm nejvýznamnějším:

Brunello di Montalcino DOCG 

Carmignano DOCG

Chianti Classico DOCG

Chianti DOCG

Elba Aleatico Passito / Aleatico

Passito dell’Elba DOCG

Montecucco Sangiovese DOCG

Morellino di Scansano DOCG

Suvereto DOCG

Val di Cornia Rosso / Rosso della Val di Cornia DOCG

Vernaccia di San Gimignano DOCG

Vino Nobile di Montepulciano DOCG

Vína z nejvýznamnějších vinařství nejvýznamnějších apelací z jednoho z nejvýznamnějších a v každém případě nejznámějším z regionů najdete v našem eshopu.

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Nový komentář

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.