"Bravio delle Botti" v Montepulcianu

Máte-li cestu kolem, nenechte si ujít tuto nezapomenutelnou událost. Poslední srpnovou neděli se v Montepulciano jako každoročně koná tzv. „Bravìo delle Botti“. To je tradiční soupeření ve válení sudů strmými ulicemi města mezi jeho osmi čtvrtěmi. Závod nahrazuje středověkou tradici koňských dostihů. Každý barel o hmotnosti asi 80 kg je tlačen dvěma závodníky klikatou stezkou do kopce. Trasa se vine malebnými uličkami historického centra Montepulciana asi 1,8 km až na náměstí Piazza Grande, kde u katedrály je cíl závodu.

Pokud chcete vidět tuto mimořádnou podívanou na vlastní oči, musíte si ubytování rezervovat s velkým předstihem. A stejně tak místo kolem trati je třeba zaujmout co nejdříve. Týden předcházející „Bravìo“ je plný tradičních akcí. Každý večer jsou městské čtvrtě otevřené všem a jsou připraveny přivítat jak místní obyvatele, tak i cizince na večírcích, typických toskánských večeřích, hrách, hudbě a samozřejmě vynikajícím víně. V den soutěže od 10 hodin na náměstí „Piazza Grande“ se koná řada působivých tradičních obřadů. Pořadí sudů se vylosuje losem. 

Cagnano

Collazzi

Gracciano

Le Coste

Poggiolo

San Donato

Talosa

Voltaia

Starosta města přebírá od minulého vítěze závodu malované plátno, které nese ikonografický obraz patrona Montepulciana. Oficiálnímu předání předchází zapálení votivních svíček sv. Janu v katedrále.

Odpoledne v 15 hodin začíná přehlídka fascinujícím historickým průvodem. A konečně, v 19 hodin, po signálu vydaném zazvoněním zvonů radnice, se sudy začnou valit z „Colonna del Marzocco“. Po několika minutách je „Bravìo“ u konce. Pouze jeden okres může nyní oslavovat vítězství a odnést si vytouženou látku. Ostatní okresy projevují úctu vítězi a již přemýšlejí o svých budoucích vítězstvích. To je příběh, který trvá více než šest set let. Dějiny okresů Montepulciano lze vysledovat již do konce čtrnáctého století, přesněji v roce 1373 našeho letopočtu. V průběhu tohoto roku věnovala městská charta celou kapitolu ustanovením o dostizích. Dostihový závod se zdá být nastaven přesně podle tohoto zákona.

Soutěž byla koncipována na počest patrona Montepulciana, oslavovaného 29. srpna, „k trvalé a šťastné vzpomínce na občany“. Bravìo bylo provozováno s koňmi až do sedmnáctého století, kdy bylo nakonec potlačeno z důvodu veřejného pořádku. Současná podoba závodu začíná „Bravìo“ začíná v roce 1974, kdy farář Don Marcello del Balio dostal nápad přeměnit starodávnou koňskou dostihu na závody ve valení barelů do vrchu. Jeho intuice byla naprosto brilantní. Vzhledem k mezinárodní reputaci a kvalitě „Vino Nobile“, kterou je Montepulciano celosvětově proslulé, jsou sudy skutečně zásadním prvkem pro ekonomiku Montepulciana, protože jsou zásadní pro proces stárnutí vína.

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Nový komentář

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.