Barone Ricasoli

Trochu historie

Rod Ricasoli sídlí na hradě Brolio v obci Gaiole v Chianti. Mezi mírnýmí kopci, sametovými údolími a hustými lesy dubů a kaštanů vlastní 1200 hektarů pozemků, z nichž je 240 ha vinic a 26 olivovníků. Pod vedením současného vlastníka, Francesca Ricasoli, produkuje vinařství ročně 2 miliony lahví vína vysoké kvality.

Ricasoli představuje nejreprezentativnější vinařství v oblasti Chianti Classico. Rod Ricasoli je poprvé zmiňován v době vlády francouzského krále a prvního středověkého císaře římského Karla Velikého, kdy je rodina zmiňována mezi feudální šlechtou na dvoře panovníka.

Vinařství v Chianti vlastní rodina Ricasoli nepřetržitě již od roku 1141. Rod Ricasoli sídlící na hradě Castello di Brolio a je neoddělitelně spjat s italskou historií i historií Chianti Classico. Generace šlechticů se svými armádami byly aktivními účastníky italských dějin od doby, kdy na hradě Brolio v 13. století bránily Florencii proti Sieně, až po dobu sjednocení Itálie.

Bettino Ricasoli „Železný baron“ byl ve 19. století dvakrát předsedou vlády nově sjednocené Itálie. Jeho nově formulovaný recept s využitím potenciálu odrůdy Sangiovese z roku 1872 položil základ novému Chianti Classico.

Brolio je území pedologicky velmi rozmanité a dává tak stejně rozmanitá vína. Zahrnuje pět hlavních geologických formací:

1. Macigno del Chianti

Půda s přítomností písku a kamenů, dobře odvodněná a s malým množstvím organické látky. Nadmořská výška od 400 do 500 m n.m., různé expozice.

Odrůdy: Sangiovese, Merlot, Chardonnay, hustota výsadby mezi 5500 a 6600 rostlinami na hektar. Komplexní vína velmi strukturovaná. Oblast excelence, zde je částečně vinice Casalferro.

2. Scaglia Toscana

Velmi mělká půda. Nadmořská výška od 400 do 500 m n.m. Orientace na západ, severozápad i jižní expozice, hustota rostlin mezi 5 500 a 6 600 rostlinami na hektar.

Odrůda: Sangiovese. Víno vysoké koncentrace třísloviny, komplexní struktury a intenzivní minerality.

.

3. Monte Morello

Vápnitá jílovitá půda, velmi kamenitá, bohatá na uhličitan vápenatý a jíl a chudá na organické látky. Nadmořská výška od 350 do 390 m n.m., expozice jihovýchod a jihozápad.

Odrůda: Sangiovese (pro velkou většinu), Cabernet Sauvignon a Merlot, hustota rostlin 6600 rostlin na hektar. Vína se strukturou, objemem a stálostí, s jemnými tříslovinami. Oblast excelence Sangiovese, zde je vinice Colledilà.

4. Depositi Marini

Půda pliocénního původu s přítomností písčitých usazenin a kamenů vyhlazených mořem s hlubokým jílem. Obsah organických látek je dobrý. Nadmořská výška od 300 do 350 m, různé expozice, hustota výsadby mezi 5 500 a 6 600 rostlinami na hektar.

Odrůda: hlavně Sangiovese. Z této půdy se získávají svěží vína s kořeněnými tóny, elegantní kyselinkou a výraznou minerálností. Tady je vinice Roncicone.

5. Terrazzo Fluviale Antico

Půda fluviálního původu - pliocén-pleistocén. Hlinité usazeniny, ne příliš skeletovité, s přítomností jílu. Nadmořská výška od 260 do 300 m n.m., jihozápadní expozice.

Odrůdy: Sangiovese a Cabernet Sauvignon, hustota výsadby 6600 rostlin na hektar. Vína se složitou čichovou strukturou, vynikajícím obsahem tříslovin, objemem a stálostí. Tady je vinice CeniPrimo.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.