Duben 2024 - Nové ročníky vín z italských regionů

Duben je měsícem, který jistě potěší zejména přátele šumivých italských vín. Prvně se objeví ve vinotékách jejich nové ročníky. V tomto měsíci se pochopitelně můžeme setkat z celou řadou bílých i červených vín z dalších italských denominací. Některé jsou rozlohou velké a plocha jejich vinic se počítá ve stovkách i tisících hektarů. Jiné jsou rozlohou malé, když zaujímají plochu jen několika desítek nebo i jednotek hektarů, a proto jejich produkce vína není nijak veliká. Vína těchto oblastí pak objevíte v regálech vinoték jen výjimečně. Za to se s nimi můžete setkat přímo ve vinařstvích nebo lokálních restauracích. Pro mnohé z nás je koníčkem objevovat, jaká zajímavá vína z lokální produkce je možné ochutnat. A tak vám informace na stránkách tohoto seriálu mohou přinést inspiraci na cestách po Itálii.

Kreisinger

Březen 2024 - Nové ročníky vín z italských regionů

V březnu 2024 pokračuje uvádění nových ročníků zajímavých vín z řady regionů a jejich denominací. Najdeme mezi nimi vína z Kampánie, Marche, opět z Piemontu, Puglie, Sicílie, a opět Toskánska nebo Umbrie. Není to sice taková nálož jako v lednu, ale určitě jejich přehled stojí za pozornost. Třeba se vám zde připomene některé z vašich oblíbených vín nebo vám pomůže při hledání zajímavých vín při vašich cestách do Itálie. Také vás může inspirovat k poznání nějakého nového vína, či jeho výběrem můžete překvapit své přátele. A tak se nejdříve podívejte na stručný přehled toho, co březen přináší do regálů vinoték a na stoly restaurací.

Kreisinger

Únor 2024 - Nové ročníky vín z italských regionů

V lednu 2024 bylo uvedeno na trh velké množství nových ročníků vín snad ze všech italských regionů. Jedním z nich bylo toskánské Brunello di Montalcino, které zrálo 4 roky v dubovém sudu, a jeho Riserva, která v dubovém sudu čekala 5 let na své první představení veřejnosti. V závěru tohoto článku si můžete přečíst, jak vidí tyto ročníky renomovaní kritici a hodnotitelé. Po bohatém lednu můžeme v několika dalších měsících očekávat výrazně menší zastoupení nových ročníků. Ale i únor 2024, první z těchto měsíců, přináší novinky vín známých i zajímavých. Třeba právě mezi nimi najdete své staré známé anebo novou inspiraci.

Kreisinger

Leden 2024 - Nové ročníky vín z dalších regionů

Chcete vědět, zda nový ročník Vašeho oblíbeného italského vína se objeví v regálech vinoték už v lednu? Nebo chcete zkusit něco nového a hledáte inspiraci? Podívejte se, jaké nové ročníky vín z ostatních italských regionů přináší leden. Consorzia velké části denominací pospíchají s uvedením na trh nových ročníků svých vín, aby byla pro přátele dobrého pití dostupná co nejdříve. Má svoje kritéria nastavená tak, že na začátku roku v měsíci lednu přichází na trh velké množství těchto vín. Region Piemnote se svými víny na bázi Nebbiolo a region Toscana s neméně slavnými víny na bázi Sangiovese jistě patří ve vinařském světě díky svým kvalitním vínům k nejznámějším a nejoblíbenějším. Vedle nich však v lednu svá výborná prezentují vinaři z mnoha denominací téměř všech regionů Itálie. Najdete mezi nimi svá oblíbená? Nebo Vás inspiruje následující přehled k vyzkoušení něčeho nového?

Kreisinger

Leden 2024 - Nové ročníky vín z Piemontu

Chcete vědět, zda nový ročník Vašeho oblíbeného italského vína se objeví v regálech vinoték už v lednu? Nebo chcete zkusit něco nového a hledáte inspiraci? Podívejte se, jaké nové ročníky vín z Piemontu přináší leden. Piemont je druhým takovým regionem Itálie, kde najdeme tak mimořádně oceňovaná vína. Nebo je prvním? Tu otázku je lepší nerozhodovat. Stejně jako francouzští milovníci červeného vína nikdy nevyřeší otázku, zda Bordeaux nebo Burgogne je kolébkou toho top francouzského červeného, podobné je to i v Itálii. Jak Barolo z Piemontu, tak Brunello z Toskánska má své ortodoxní zastánce. Stejně jako v Burgundsku i v Piemontu drží jeho pověst mnoho malých rodinných vinařství zaměřených na kvalitu. Také Piemont, podobně jako Toskánsko, uvádí v lednu do prodeje celou řadu vín, která slibují vysokou kvalitu. Jaká vína a které nové ročníky můžete ochutnat?

Kreisinger

Leden 2024 - Nové ročníky toskánských vín

Chcete vědět, zda nový ročník Vašeho oblíbeného italského vína se objeví v regálech vinoték už v lednu? Nebo chcete zkusit něco nového a hledáte inspiraci? Podívejte se, jaké nové ročníky vín z Toskánska přináší leden. Označení italských vín DOC (Denominazione di Origine Controllata) a DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje soubor kritérií, která Consorcia jednotlivých italských denominací stanovují pro svá vína, aby byla dodržena jejich kvalita. Jedním z nich často bývá termín prvního uvedení na trh nových ročníků vín. To je vždy spojeno s očekáváním, jak kvalitní asi budou? Něco napoví průběh počasí ve sklizňovém roce a příslušné oblasti. Něco napoví první ochutnávky producenty a odbornými hodnotiteli v průběhu zrání a po stočení do lahví.

Kreisinger

17. Cesta za vínem Itálie – Piemont: Legenda o tom, jak přišlo na svět Barolo

Ten příběh začal před dávnými časy, kdy Itálie ještě neexistovala. Mapa Apeninského poloostrova byla jako patch-work pestrá. Její jednotlivé dílky tvořili vedle městských států a řady knížectví i větší územní celky. V knížectví Piemontském se ve městě Turíně narodil se roku 1782 budoucí markýz Carlo Tancredi Falletti. Mladý šlechtic prožil dětství v paláci na Via delle Ofrane v Turíně nebo na venkovském rodinném panství v obci Barolo. Doba jeho dospívání, to byly časté cesty s jeho otcem do Holandska, Německa, Švýcarska nebo Francie. Pro mladého a zvídavého Tancrediho to byla forma studia a poznávání.

Kreisinger

16. Cesta za víny Itálie: Piemonte - "Burgunsko" Itálie

Mohl Hanibal oslavit úspěšný přechod Alp skvělým Barolo, když po patnácti nekonečných dnech Kartáginci sestoupili koncem listopadu 218 př. n. l. poblíž dnešního Turína do údolí řeky Pádu? Teoreticky mohl, protože počátky vinařství v Piemontu sahají do střední doby bronzové, kolem roku 1500 př. n. l. k lidem Taurine (odtud název hlavního města Turína) a k Ligurům. Ve skutečnosti se však Hanibal a Barolo potkat nemohli, protože se každý narodil v jiné době. Barolo se narodilo v roce 1830 díky práci markýze Fallettiho a hraběte Camilla Benso di Cavour. Následně se také zrodilo Barbaresco, díky Domiziu Cavazzovi, zakladateli Cantine Sociali di Barbaresco a řediteli proslulé enologické školy v Albě. 

Kreisinger

15. Cesta za víny Itálie: Lombardie - údolí Valtellina je lyžařů i vína ráj

Když se vydáte na lyže nebo v létě na kola a nebo vůbec za sportem do známých alpských středisek Bormio nebo Livigno v Lombardii na švýcarsko-italském pomezí, nevynechte příležitost ochutnat vinikající vína této oblasti. Vinice alpského údolí Valtellina o rozloze 850 hektarů se táhnou podél řeky Adda od Morbegna na západě přes hlavní město provincie Sondrio po Tirano na východě. Na samém severu Itálie, na hranici se Švýcarskem, je jedna z nejextrémnějších vinařských oblastí v Itálii. Valtellina se vyznačuje strmými, klikatými svahy a závratně vysokými vinicemi, které obdělává jen asi 50 vinařů.

Kreisinger

14. Cesta za víny Itálie: Lombardie, to je Franciacorta

Lombardie byla v minulosti vstupní branou pro nájezdníky jako byl Hanibal a jiní. Své jméno odvozuje od germánského kmene Langobardů. Ti na území dnešní Itálie přišli ze severu Evropy a v roce 568 našeho letopočtu ovládli velkou část Itálie. Lombardie hrála vždy významnou roli v historii Apeninského poloostrova. Tento region na severu Itálie, kde na rozloze rovné pouze jedné třetiny České republiky žije téměř shodný počet obyvatel. Region je s 24 705 ha vinic a výrobou 1,5 milionu hl vína na osmém místě mezi italskými regiony. Poměr produkce vína je přibližně půl bílého a půl červeného/růžového.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.