Legenda o tom, jak na svět přišlo Barolo

Ten příběh začal před dávnými časy, kdy Itálie ještě neexistovala. Mapa Apeninského poloostrova byla jako patch-work pestrá. Její jednotlivé dílky tvořili vedle městských států a řady knížectví i větší územní celky.

V knížectví Piemontském se ve městě Turíně narodil se roku 1782 budoucí markýz Carlo Tancredi Falletti. Mladý šlechtic prožil dětství v paláci na Via delle Ofrane v Turíně nebo na venkovském rodinném panství v obci Barolo. Doba jeho dospívání, to byly časté cesty s jeho otcem do Holandska, Německa, Švýcarska nebo Francie. Pro mladého a zvídavého Tancrediho to byla forma studia a poznávání.

Jen o něco málo později v jiné zemi, ve Francii, se narodila dne 27. června 1785 Juliette Colbert. Půvabné a zvídavé dítě vyrostlo v krásnou a inteligentní dívku. Její dětství však bylo provázeno mnoha dramatickými i tragickými událostmi. Byla vnučkou ministra financí krále Ludvíka XIV. Pro rodinu šťastné období skončilo rozběsněnými davy krvavé Francouzské revoluce. Rodiny, jako byla ta Juliettina, hledaly spásu v emigraci. Juliette byla teprve sedmiletá a podařilo se jí spolu s jejím otcem uprchnout v přestrojení za chlapce do Holandska. Její babička, ministrova žena, takové štěstí neměla a spolu s některými dalšími příbuznými skončila po giotinou. Juliette se v Holandsku dostalo vedle přísné výchovy i velmi dobrého vzdělání.

Když se Napoleon Bonaparte stal císařem mohly se monarchistické rodiny vrátit z politického exilu zpátky do Francie. Juliette v Paříži potkala člena čestné stráže Napoleona Bonaparteho, mladého a pohledného Tancrediho Falletttiho markýze di Barolo. Přátelství mladých lidí rychle přerostlo v oboustranně opětovanou lásku. Jejich vztah byl završen sňatkem ve Versailles dne 18. srpna 1806. Manželé odjeli z Paříže a usadili se v barokním paláci rodiny Falletti v Turíně.

Změna místa pobytu pro Juliette znamenala i změnu jejího jména. Od teď to byla Guilietta, markýza di Barolo. Do panství v Barolo se zamilovala na první pohled. Protože byla vždy podnikavou ženou, poznala brzy, jaké možnosti tento kraj nabízí.

Juliette Colbert, markýza Falletti

Pustila se se zápalem do rozsáhlých změn. Rozšířila sídlo panství o velkolepě pojaté sklepy. Změnila způsob vedení révy tak, jak ho poznala ve Francii. Z hroznů lokálního Nebbiolo, které se do té doby používaly zejména k výrobě ne příliš kvalitního šumivého vína, se rozhodla vyrábět suché, strohé červené víno s dlouhou dobou zrání v dubových sudech. Za tím účelem nakoupila již v té době staré sudy. Několik z nich, které v dnešní době jsou přibližně 500 let staré, dosud slouží svému účelu. Díky majetku rodiny Felletti a kontaktům Tancrediho se Barolo stalo oblíbeným vínem nejen v Turíně, ale objevovalo se na stolech mnoha významných šlechtických sídel i panovnických hostin.

Carlo Tancredi, markýz Falletti

Proslulé Barolo z Piemontu, „Král vín a víno králů“ jak je též nazývané, se tak zrodilo z lásky a mimořádné invence mladých lidí a vydalo se na cestu slávy a celosvětové proslulosti.

Barolo DOCG

Barolo je nejslavnější z vín vyráběných z révy Nebbiolo, vína tak ušlechtilého, že se nazývá „král vín a víno králů“. Nebbiolo našlo ve svém terroir, tedy v 11 obcích Langhe ty velmi zvláštní půdní a klimatické podmínky, které daly život tomuto jedinečnému vínu. Barolo může pocházet pouze z těchto obcí, které jsou stanoveny závaznými pravidly Cosorzio di Tutela Barolo e Barbaresco Alba Langhe e Dogliani. Jsou následující obce: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba a částečně území obcí Monforte d'Alba, Novello, La Morra, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco e Roddi v provincii Cuneo Skutečnost, že se víno tak hluboce ztotožňuje s územím původu, je dáno jeho stoletou historií, vinařskými tradicemi této oblasti a také zvláštní péčí, kterou vyžaduje réva, jejíž hrozny dozrávají pomalu a sklizně často přicházejí v listopadu.

Barolo je skvělé, strukturované víno, které musí před uvedením na trh dlouho zrát. Barolo by se nemělo pít mladé, je to víno schopné zušlechťování ve sklepě až deset let po sklizni. Ročník, který je okamžitě příjemný, pravděpodobně nebude mít vlastnosti, aby aspiroval na tato dlouhá období stárnutí. Vysoká hladina taninů v Nebbiolo vyžaduje dlouhé období zrání. Mezi nejslavnějšími výrobci Barolo existují dva myšlenkovými proudy. „Tradicionalisté“ preferují dlouho dobu macerace a zrání ve velkých sudech. Výsledkem jsou robustní a tříslovinová vína Barolo. Na druhé straně stojí „modernisté“, kteří dávají přednost kratší době macerace a zrání v barrikových sudech. Jejich vína jsou měkčí a jemnější.

• Apelace Barolo byla založena již v roce 1966 ve stupni DOC a roce 1980 byla ustanovena jako Barolo DOCG.

• Na cca 1 900 hektarech dosahuje roční produkce 97 800 hektolitrů vína.

• Barolo nebo Barolo Riserva je ze 100 % odrůda Nebbiolo.

• Apelace Barolo DOCG zahrnuje 181 obcí a osad.

• Nadmořská výška minimálně 170 m a maximálně 540 m. m.

• Minimální obsah alkoholu – 13 %

• Barolo – stárnutí min. 38 měsíců, z toho min. 18 v dubových sudech

• Barolo Riserva - stárnutí min. 62 měsíců, z toho min. 18 v dubových sudech

Marchesi di Barolo

Podnik byl založen na počátku 19. století, kdy se markýz z Barola oženil s francouzskou šlechtičnou Juliette Colbertovou. Ta dala podnět k rozvoji panství, které neslo jméno jejího manžela. Společnost nyní vlastní a řídí již pátá generace rodiny Abbona, Ernest s Annou a jejich děti Valentina a David, jsou již šestu generací rodiny vinařů. Po zakoupení starobylých sklepů Marchesi di Barolo v roce 1929 se věnovali činnosti, kterou Marchesi Falletti zahájil na počátku 19. století. Sklepy, kde dnes vína zrají, jsou stejné jako ty, kde vzniklo víno Barolo díky intuici markýzi Giulia Falletti Colbert. Díky důslednému a pečlivému restaurování jsou pět století staré sudy, které jí patřily („Botti della Marchesa“), stále dokonale neporušené a používané. Exkluzivní kolekce Barolo riserva, od vzácných ročníků sahající do konce 19. století až po ty nejnovější, je pečlivě uchovávána na stejném místě, kde vína vznikla.

Dodnes používané 500 let staré sudy

Panství dnes vlastní kolem 120 hektarů vinic a vyrábí široké portfolio vín ze všech hlavních odrůd regionu. Není překvapením, že Barolo tvoří srdce řady. Vlajkovou lodí jednoviničních vín je Barolo Cannubi ze slavné vinice. Barolo Riserva se vyrábí z různých částí, které byly vinifikovány odděleně a po zrání smíchány. Vinařství spojuje moderní a tradiční; v závislosti na víně lze velké sudy ze slavonského dubu o objemu 3000 až 18000 litrů kombinovat pro účely zrání s barikovými sudy nebo nerezovými tanky

Vinice se nacházejí v obcích Barolo v oblasti Langhe, v Roero a v Monferrato Nicese. Víno se vyrábí a zraje ve starobylých sklepích Marchesi di Barolo.

Azienda Agricola Pecchenino

Vinařství Pecchenino bylo vždy rodinným podnikem. Bratři Orlando and Attilio Pecchenino vlastní 32 hektarů vinic, z toho na 29 hektarech uplatňují přírodní kultivaci bez používání pesticidů s využitím organických hnojiv. Téměř veškerou práci dělají ručně. Také ve sklepě se nepoužívají žádné chemické přísady. Ručně sbírané hrozny jsou umístěny do malých krabic, opět ručně vybírány a rozdrceny. Pro zachování typičnosti jsou použity pouze vlastní viniční kvasinky. Ročně tak vyprodukují 110 000 lahví toho nejkvalitnějšího Barolo a Dolcetto.

Sídlo vinařství jižně od Barola patří rodině Pecchenino již od 18. století. Zakladatelem vinařství byl Attilio Pecchenino starší a pod jeho vedením vlastnila rodina něco málo přes 8 hektarů. V 70. letech přešly otěže společnosti do rukou jeho syna Marina a později, na konci 80. let v souladu s generační výměnou, převzali podnik jeho synové Orlando a Attilio. Ti vlastní vinařství i v současné době.

Vinice se nachází v obcích Dogliani, Monforte d’Alba a Bossolasco. Oblast Dogliani, kde se „historické“ vinařství nachází, je typická pěstováním vinné révy Dolcetto, která je stále dominantní odrůdou, dále Nebbiolo a Barbera. V průběhu let společnost zakoupila pozemky v obci Monforte d'Alba, kde se druhé a nově zrekonstruované vinařství věnuje výrobě Barolo. Další vinice najdete v obci Bossolasco. Ty jsou věnované výrobě bílých vín a se zvláštním důrazem na klasické šumivé víno vyrobené z hroznů Pinot Noir a Chardonnay.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.