10. Cesta za víny Itálie: Abruzzo a jeho Montepulciano

Nejkratší cesta autem od pobřeží Jaderského moře k nejvyššímu vrcholu Apenin je pouhých 66 km včetně závěrečného treku. Nikde v Itálii nenajdete takovou rozmanitost jako v regionu Abruzzo. Rozlohou 10 794 km2 nevelký region je až na 12. místě z dvaceti regionů Itálie. I tak malé území nabízí modrou vlajkou oceněné jadranské písečné pláže i vysoké hory s Corno Grando, které je s 2 912 m n.m. nejvyšším vrcholem Apenin. Najdete tu národní parky, historická města i horské vesnice, úzkými kaňony se valící horské bystřiny i prosluněné svahy vinic. Dvě třetiny regionu jsou hornaté. Na zbývající třetině, která se svažuje k moři, se víno pěstuje až 600 metrů nad mořem.

Abruzzo je scénicky fascinující vinařská oblast uprostřed Itálie, východně od Říma a je proto oblíbenou destinací nejen turistů a milovníků dobrého vína a kulinářských zážitků. Je to region oblíbený i mezi filmaři. Natáčel zde Frederico Fellini scény do svého filmu La strada, Jaques Annaud film Jméno růže se Seanem Connerym v hlavní roli. Mohli jste ve zdejších končinách narazit na Michelle Pfeiffer, stejně jako na Richarda Gere nebo George Clooney. Točili zde i Bud Spencer a Terence Hill. Velmi populární byla zdejší krajina mezi autory spagetti westernů. Tolik jen namátkou.

Víno v regionu Abruzzo dříve

Počátky vinařství Abruzzo se ztrácejí v mlze času a někdy hraničí s legendami. Předpokládá se, že k rozšíření pěstování vinné révy ve střední Itálii došlo díky Etruskům již 1 000 let před naším letopočtem.

  • Důležité historické svědectví o výrobě vína v regionu Abruzzo podává řecký historik Polybios (205 - 123 př. n.l.). Zmiňuje tažení Hannibala v Itálii (216 př. n.l.) a jeho vítězství v Canne. Území citované Polybiem bylo přesně tím územím blízkým oblasti Piceno-Aprutina, což je současná provincie Teramo. A jak Hanibalovi posloužilo zdejší víno? “... utábořil se u Jadranu, v regionu, který vynikal výrobky všeho druhu, věnoval velkou pozornost obnově síly a péči o muže, v neposlední řadě také o koně ... Hannibal pohybujíc se polem pokaždé zůstal na pobřeží Jaderského moře, nechajíc koně umýt starým vínem pro jeho velké množství, jím vyléčil kurděje a další nemoci a podobně u lidí uzdravil zraněné a ostatní posílil, připraven na budoucí akce".
  • Plinius starší (23–79 n. l.) ve své „Naturalia Historia“ zmiňuje víno Pretuziano ze zdejších vinic s výhledem na Jadran a považuje je za jedno z nejskvělejších v Itálii.

Canne - místo Hannibalova vítězství

• Významnou roli v rozšíření pěstování vinné révy mělo křesťanství. Abruzzo bylo jednou z prvních oblastí šíření křesťanské víry v době úpadku římské říše a to díky cestě Tiburtina Valeria, která spojovala Řím s Jadranem. Byly to právě kláštery, které ve středověku obohatily kopcovitou krajinu novou výsadbou vinic.

• Botanik Andrea Bacci (1524 – 1600), autor sedmi knih De naturale vinorum historia, poskytl zajímavé svědectví o odrůdách révy pěstované v raném středověku v Itálii. Mezi nimiž často cituje a chválí vína Abruzzo a zejména vůni vín z l'Aquila.

• Když v letech 1798 a 1799 napoleonské jednotky pobývaly v Itálie, přesněji řečeno v Abruzzu, francouzští vojáci našli v oblasti Teramo víno tak čerstvé, harmonické a voňavé, že jej přejmenovali na „le petit champagne“ a požádovali o doplňování zásob pěstitele v regionu.

• Podrobný popis vinařství v provincii Teramo podávájí Edoardo Ottavo a Artur Marescalchio v knize „Vademecum obchodníka s hrozny a vínem v Itálii“, jejíž první vydání vyšlo v roce 1897. Připomínají, že „převládajícími hrozny byly Trebbiano, Malvasia, Moscatello a Greca mezi bílými, Montepulciano a Sangiovese mezi červenými“.

• V nejmodernější historii vinařství je s vinařstvím regionu Abruzzo spjato řada osobností. Z mnoha připomeňme alespoň některé. Dino Illuminati, rytíř práce, oceněný tímto titulem za skvělé dovednosti prokázané v zemědělském sektoru a za to, že dokázal zdůraznit identitu a jedinečnost svého regionu. Luigi Cataldi Madonna, filozof, profesor, producent ušlechtilého vína, skutečný inovátor italské vědy o víně. Domenico Pasetti, oceněný nejslavnějšími enologickými cenami, dokázal přivést víno z regionu Abruzzo do obecného povědomí. Investoval do výzkumu a obnovy původních odrůd. Ciccio Zaccagnini, velký vinař z Abruzzo, se proslavil po celém světě tím, že dokázal vytvořit dokonalou kombinaci Wine-Art, dvou forem věčného potěšení, které odhalují život odhalením jeho tajemství.

Víno v regionu Abruzzo dnes

V regionu Abruzzo se víno pěstuje na 32 685 hektarech. Najdeme zde dvě apelace DOCG, Coline Terame Montepulciano d´Abruzzo DOCG a Terre Tollesi/Tullum DOCG, a dále pak sedm apelací DOC. V roce 2020 po několika letech poklesla produkce vína pod 3 miliony hektolitrů na 2,9 miliony. Tento nevelký region je 5. největším producentem vína v Itálii. Kolem 58 % produkce představují červená vína. Ve světe vína je Abruzzo známo zejména vínem z hroznů odrůdy Montepulciano. Z této odrůdy je vyrobeno 57 % vína. Druhou nosnou odrůdou je bílá Trebbiano, z které pochází 29 % produkce vína. Region Abruzzo je rozdělen na čtyři provincie – l´Aquila, Chieti, Pescara a Teramo. Produkční oblasti jsou soustředěny hlavně v kopcovitých oblastech, zejména v provincii Chieti, kde se nachází 75% vinic. V provinciích Pescara a Teramo je to přibližně 10% a nakonec nejmenší plochu vinic má l'Aquila s méně než 4%. Tři čtvrtiny celkové produkce vína pochází ze 40 družstevních vinařství (32 činných v provincii Chieti), které společně se soukromými tvoří rámec 160 zpracovatelských společností.

Odrůda Montepulciano

Montepulciano je odrůda červeného vína pěstovaná široce ve střední Itálii, zejména ve východních oblastech Abruzzo, Marche a Molise. Avšak nemá nic společného se známým Vino Nobile di Montepulciano, jehož základní odrůdou je Sangiovese. Montepulciano dozrává pozdě a má tendenci upřednostňovat produkci velkých výnosů. Hrozny mohou být kypré s nízkým poměrem slupky a šťávy. Slupka obsahuje značné množství pigmentovaných taninů a fenolů produkujících barvu, které při maceraci mohou produkovat buď víno hluboké rubínové barvy, nebo růžové víno Cerasuolo. Vína Montepulciano jsou celosvětově oceňována pro svou jemnou chuť a výrazné barevné pigmenty. Jemné třísloviny a nízká kyselost vytvářejí víno se středním tělem, které se obvykle nejlépe konzumuje krátce po plnění do lahví. Odrůda však dobře reaguje i na uvážlivé použití dubu k vytvoření bohatšího a věkem hodného stylu vína.

Teramo

Colline Teramane Montepulciano d´Abruzzo DOCG

Z původní apelace Montepulciano d´Abruzzo DOC se v roce 2003 vyčlenila oblast DOCG. Ta je od roku 2016 označována jako Colline Terame Teramo Montepulciano d´Abruzzo DOCG. Apelace zahrnuje 159 ha vinic s roční produkcí 5 170 hl.

Víno s tímto označením musí pocházet z vinic, které se nenacházejí výše než 550 m n.m. Víno musí obsahovat minimálně 90 % odrůdy Montepulciano, maximálně 10 % Sangiovese. Minimální obsah alkoholu je stanoven na 12,5 %. Víno musí zrát minimálně 1 rok, z toho 2 měsíce v lahvi. Pro Riserva jsou to 3 roky zrání, z toho 1 rok v sudu a 2 měsíce v lahvi.

Montepulciano d´Abruzzo DOC

Apelace Montepulciano d´Abruzzo vyprodukuje ročně okolo 800 tisíc hektolitrů vína na 9 617 hektarech vinic. To ji řadí na páté místo mezi všemi apelacemi v Itáli. Byla ustanovena v roce 1968.

Na lahvích z této apelace můžete mimo jiného najít i některé z následujících označení: Alto Tirino, Cesauria (Terre di Cesauria), Teate, Terre dei Peligno a Terre dei Vestini. To je pět subzón, které se nacházejí v oblasti apelace Montepulciano d´Abruzzo. Pravidla pěstování a kvantitativní ukazatele pro uvádění na trh stanovená konsorciem se v jednotlivých subzónách i mimo ně liší. Obecně platí, že víno označné jako Montepulciano d´Abruzzo může být pěstováno nejvýše v 500 metrech nadmořské výšky, v případě jižní expozice do 600 metrů. Minimální obsah alkoholu se pohybuje od 12 % do 13,5 %. Doba zrání se pohybuje od 4 měsíců v oblasti mimo subzóny až po 30 měsíců pro Terre dei Peligni Riserva. Z toho je zřejmé, že vína Montepulciano d´Abruzzo mohou být velmi odlišná.

Colline Terame Montepulciano d´Abruzzo DOCG

Název

Odrůda

Alkohol min. (%)

Zrání celkem

V sudu

V lahvi

Rosso

Max. 90 % Montepulciano, 10 % Sangiovese

12,5

1 rok

 

2 měsíce

Riserva

Max. 90 % Montepulciano, 10 % Sangiovese

12,5

3 roky

1 rok

2 měsíce

Montepulciano d´Abruzzo DOC

Název

Odrůda (% min.)

Alkohol min. (%)

Zrání celkem

V sudu

V lahvi

Rosso (non-subzone)

85 % Montepulciano

12,0

4 měsíce

 

 

Riserva (non-subzone)

85 % Montepulciano

12,5

1 rok

9 měsíců

 

Alto Tirino

95 % Montepulciano

12,5

1 rok

 

 

Alto Tirino Riserva

95 % Montepulciano

13,0

30 měsíců

 

 

Casauria

100 % Montepulciano

13,0

18 měsíců

9 měsíců

 

Casauria Riserva

100 % Montepulciano

13,0

24 měsíců

9 měsíců

6 měsíců

Teate

90 % Montepulciano

12,5

21 měsíců

9 měsíců

 

Teate Riserva

90 % Montepulciano

13,0

30 měsíců

9 měsíců

 

Terre dei Peligni

95 % Montepulciano

12,5

24 měsíců

9 měsíců

 

Terre dei Peligni Riserva

95 % Montepulciano

13,0

 

9 měsíců

 

Terre dei Vestini

90 % Montepulciano

12,5

18 měsíců

9 měsíců

3 měsíce

Terre dei Vestini Riserva

90 % Montepulciano

13,0

24 měsíců

9 měsíců

6 měsíců

Azienda Agricola Zaccagnini

sídlí v Bolognanu na kopcích západně od města Pescara. Všechno to začalo v roce 1984. V té době se poptávka po víně rychle rozvíjela a vinařství se začalo orientovat na vína s vyšší kvalitou a tak nekompromisně snížilo hektarové výnosy a přešlo na ruční sklizeň hroznů. Dnešní majitel Marcello, syn zakladatele Ciccia Zaccagniniho, se ve vinařství svých rodičů naučil jako vinař od nuly. Dnes pěstuje Azienda Agricola Ciccio Zaccagnini autochtonní i mezinárodní odrůdy na vlastní pěstitelské ploše o rozloze více než 150 hektarů a dalších pronajatých plochách.

Azienda Agricola Zaccagnini

Gianni Masciarelli

Marina Cvetic

Masciarelli Tenute Agricole

se zrodilo v roce 1981 z podnikatelské intuice Gianniho Masciarelliho, symbolické postavy italské vinařské scény a protagonisty moderního vinařství v regionu Abruzzo. Dnes obhospodařuje vinice a olivové háje ve čtyřech provinciích Abruzza. V roce 1981 založil společnost a zahájil výrobu a prodej vína Trebbiano a Montepulciano d’Abruzzo. V roce 1983 společnost vyrobila prvních 9 000 lahví. V roce 1987 se Gianni setkal s Marinou Cvetic a z tohoto setkání vzniklo rodinné i profesionální pouto. Dnes v čele společnosti stojí Marina Cvetic, Gianniho manželka, a jejich nejstarší dcera Miriam Lee Masciarelli.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.