13. Cesta za víny Itáli: "Campania felix a Slzy Kristovy

Když Plinius starší, antický historik a filosof, poprvé použil pro Kampánii termín „Campania Felix“ (Šťastná země), netušil, že právě pro něho šťastná nebude. Zemřel v roce 79 našeho letopočtu při mohutné erupci Vesuvu, která přinesla zkázu Pompejím a dalším městům v jeho okolí. Plinius se jako velitel římského loďstva pokoušel se svými loďmi evakuovat obyvatelstvo přímořských sídlišť ohrožených erupcí. Patrně se nadýchal jedovatých plynů, neboť tělo bylo nalezeno bez zranění.

To, co Plinia vedlo k takovému vyjádření, platí dodnes. Vypadá to jako ráj. Dechberoucí pohledy na panorama s malebnými městečky na pobřeží Amalfi, která však v té době byla výrazně menší nebo nebyla vůbec. Kouzelné ostrovy Capri, Ischia a Procida v neapolském zálivu méně osídlené a navštěvované. Vše bez neapolské aglomerace. Historické památky z dob antiky, z nichž některé ještě nebyly památkami. Úrodná nížina a nad tím vším strmý vrchol Vesuvu s úrodným sopečným podložím. Turistický ruch v dnešní podobě zde také neexistoval. Ale zdejší lázně byly dobře známé a hojně navštěvované nobilitou Římské říše. Ráj na pohled. Ale jak praví legenda, vznikl jen přičiněním nebeských sil.

Legenda o slzách Kristových

Jedna z legend vypráví prostý příběh o Luciferovi a padlých andělech. Když totiž tito byli shledáni nezpůsobilými pro pobyt na nebesích, byli svrženi na zem. Z nich nejvíce podlý a nekonečně ambiciózní byl Lucifer. Ve své touze po moci a pomstě si našel ke svým záměrům místo vskutku pekelné, kam se nikdo za ním dobrovolně neodvážil vydat. Byly to útroby Vesuvu. Protože se mu na nebi líbilo a věděl, že se mu bude po něm stýskat, rozhodl se, že část ráje si vezme sebou a rozprostře jej kolem svého nového příbytku. Když Ježíš Kristus toto všechno viděl, zaplakal. Jeho slzy dopadly na úrodnou zem pokrývající svahy sopky a proměnily se v révu vinnou. Od těch dob se v tomto ráji rodí skvělá vína pocházející ze slz Kristových.

Víno Lacryma Cristi

Vína s názvem Lacryma Cristi jsou dobře známá a zmínky o nich najdete jak v literatuře (např. Alexander Dumas: Hrabě Montecristo, Voltair: Candide, Ray Bradbury: Ilustrovaná žena), tak i ve filmu (Velký válečník Scanderberg). Vždy jsou presentována jako vína poskytující mimořádný zážitek.

Část vín z apelace Vesuvio DOC nese označení Lacryma Cristi (Slzy Kristovy). Apelace zahrnuje 168 hektarů vinic pokrývajících svahy Vesuvu s roční produkcí necelých 9 tisíc hektolitrů vína. Hlavními pěstovanými bílými odrůdami jsou Caprettone, Coda di Volpe a Falanghina. Z červených odrůd to jsou Aglianico a Piedirosso. Lacrima Cristi jsou vína bílá, růžová, červená, šumivá i dezertní. Aby mohly nést toto označení, musí splňovat přísné kvantitativní parametry.Bílá Lacryma Cristi tichá a šumivá

Musí obsahovat min. 45 % odrůdy Caprettone nebo Coda di Volpe, max. 35 % odrůdy Falanghina nebo Greco a max. 20 % ostatních odrůd.

Červená Lacryma Cristi tichá a šumivá

Musí obsahovat min. 50 % odrůdy Piedirosso, max. 30 % odrůdy Aglianico nebo Olivella nebo Sciascinoso a max. 20 % ostatních odrůd.

Obsah alkoholu u všech vín je 12 %. Superiore a Riserva musí obsahovat min. 13 % alkoholu. Šumivá vína jsou od zero dossage až po extra dry.

Někteří z producentů Lacryma Cristi

Sorrentino Vesuvio

Rodina Sorrentino se na úpatí Vesuvu věnuje zemědělství již od 19. století. Benigna, babička dnešní nejmladší generace, se od mládí intenzivně zajímala o přírodu a pěstování vinné révy. V době druhé světové války byla ještě mladá žena. V té době se rozhodla, že se pokusí zachránit původní neroubované odrůdy révy pro příští generace. Ty a další původní odrůdy ovoce a zeleniny se staly rodinným pokladem.

Její syn Paolo se stal zakladatelem moderní společnost Sorrentino Vesuvio. Se svojí ženou Angelou obnovili všechny odrůdy, které jim zachovali jejich předkové a v 90. letech zahájili expanzi vinařského oddělení v rámci enoturistiky otevřením svých dveří turistům a milovníkům vína. Děti Giuseppe, Benny a Marie Paola, současná třetí generace, získávají zkušenosti s uměním výroby vína a studiem zaměřeným na zušlechťování všech ekologických plodin se podílejí na růstu a vývoji celého výrobního, obchodního a turistického řetězce.

Mastrobernardino

Před lety bylo rodinné vinařství Mastroberardino pověřeno znovu vysadit vinnou révu na místě vykopávek v Pompejích přesně tam, kde kdysi stály.

Mastrobernardino bylo založeno již v roce 1878 a dnes představuje velký vinařský dům. Dnes Mastrobernardino hospodaří na 200 hektarech vinic s roční produkcí 2 miliony lahví kvalitních kampánských vín. Společně s dalšími vinařstvími má podíl na oživení a zachování původních odrůd jako jsou Fiano, Greco, Falanghina, Piedirosso, Aglianico nebo Coda di Volpe.

I dnes má vinařství k dispozici jedny z nejvzácnějších vín tohoto formátu z dvacátých a třicátých let minulého století, která si lze velmi dobře vychutnat. Současný majitel Piero Mastrobernardino pokračuje v práci svých předchůdců na zachování historie. Byl oceněný mezinárodní cenou na vinařském veletrhu Vinitaly ve Veroně za své vynikající zásluhy v oboru vinařství.

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Nový komentář

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.