Trochu z historie

Mohl Hanibal oslavit úspěšný přechod Alp skvělým Barolo, když po patnácti nekonečných dnech Kartáginci sestoupili koncem listopadu 218 př. n. l. poblíž dnešního Turína do údolí řeky Pádu? Teoreticky mohl, protože počátky vinařství v Piemontu sahají do střední doby bronzové, kolem roku 1500 př. n. l. k lidem Taurine (odtud název hlavního města Turína) a k Ligurům. Významný přínos pro pěstování vinné révy v oblasti měla římská kolonizace. Z této doby pocházejí dvě zajímavé pohřební stély z 1. století našeho letopočtu, které představují prodejce vína, jasný znak významu obchodu s vínem v regionu Piemont. Ve skutečnosti se však Hanibal a Barolo potkat nemohli, protože se každý narodil v jiné době. Barolo se narodilo v roce 1830 díky práci markýze Fallettiho a hraběte Camilla Benso di Cavour. Následně se také zrodilo Barbaresco, díky Domiziu Cavazzovi, zakladateli Cantine Sociali di Barbaresco a řediteli proslulé enologické školy v Albě. V 80. letech došlo k velkému přehodnocení výrobních postupů a začaly být používány moderní výrobní metody inspirované skvělými víny z Burgundska a Bordeaux se zaměřením na vína elegantnější a vyváženější a vzdalující se rustikálnímu a strohému výrazu.

Piemonte - "Burgundsko" Itálie

Piemont bývá nazýván „Burgundskem“ Itálie a to proto, že tato oblast na severu Itálie se v mnohém podobá francouzské oblasti mimořádných vín. Burgundská vína jsou postavena na zásadní odrůdě Pinot Noir. V italském Piemontu je to odrůda Nebbiolo, která přispěla ke kvalitě a pověsti zdejších vín. Stejně jako v Burgundsku i v Piemontu drží jeho pověst mnoho malých rodinných vinařství zaměřených na kvalitu, které někdy hraničí s posedlostí. A tak jako francouzští milovníci červeného vína nikdy nevyřeší otázku, zda Bordeaux nebo Burgogne je kolébkou toho top francouzského červeného, podobné je to i v Itálii. Jak Barolo z Piemontu, tak Brunello z Toskánska má své ortodoxní zastánce.

Vinařství v Piemonte

Piemont nemá turistická lákadla jako některé jiné italské regiony. A je proslulé svou bukolickou scenérií a dobrým jídlem. Nachází na severozápadě Itálie a patří mezi nejkvalitnější vinařské oblasti světa. Piemont leží, jak jeho název napovídá (pied = noha, mont = hora) na úpatí Západních Alp, které obklopují jeho severní a západní stranu. Alpy tvoří přirozeně impozantní hranici regionu s Provence na západě a přes údolí Aosta se švýcarským hornatým Valais na severu. Na jeho jihovýchodě leží nejsevernější Apeniny. Tyto nízké pobřežní kopce oddělují Piemont od jeho dlouhého tenkého souseda Ligurie, který se táhne podél pobřeží Středozemního moře za ním. Alpy a Apeniny mají velký význam a jsou z velké části zodpovědné za příznivé klima regionu. Ve vinařském světě je Piemonte nejlépe známý pro dvojici velkých vín Barolo a Barbaresco, spolu s dalšími oblíbenými červenými víny vyrobenými z Barbera a Dolcetto, bílým Gavi a šumivým Asti.

Region Piemonte má 43 872 hektarů vinic registrovaných v roce 2020. Roční produkce představuje 2,6 milionu hektolitrů kvalitních vín. Nejvíce pěstovanými odrůdami jsou Barbera (31%), Moscato (22%), Dolcetto (13%) a Nebbiolo (10%). Region má 18 apelací DOCG. To je nejvíce ze všech italských regionů. Společně s Toskánskem mají i nejvíce apelací DOC (41).

Asti a Alba - srdce Piemontu

Většina vinařské půdy Piemontu se nachází v široké oblasti kolem měst Asti a Alba, pokrývající oblast zhruba 80 km (50 mil) napříč bezprostředně jihovýchodně od města Turín a téměř dosahující Janova na pobřeží Ligurského moře. V této oblasti je běžné, že se několik vinařských oblastí překrývá (např. Freisa d'Asti, Monferrato, Barbera del Monferrato, Nizza a Brachetto d'Acqui a mimo jiné, všechny se překrývají jihovýchodně od Asti). V okolí Alby se nacházejí významné oblasti červeného vína Barolo a Barbaresco z odrůdy Nebbiolo. Ty sousedí, a nebo se překrývají s Roero, Dolcetto d'Alba, Dogliani a Langhe. Mezi těmito dvěma oblastmi se nachází Moscato d'Asti, zatímco na okrajích této širší oblasti jsou Collina Torinese DOC (v kopcích bezprostředně jihovýchodně od Turína), Gavi a Dolcetto di Ovada (na druhém konci, poblíž Ligurského moře) a Colli Tortonesi na hranici s Emilia-Romagna.

Barolo DOCG

Barolo je nejslavnější z vín vyráběných z révy Nebbiolo, vína tak ušlechtilého, že se nazývá „král vín a víno králů“. Nebbiolo našlo ve svém terroir, tedy v 11 obcích Langhe ty velmi zvláštní půdní a klimatické podmínky, které daly život tomuto jedinečnému vínu. Barolo může pocházet pouze z těchto obcí, které jsou stanoveny závaznými pravidly Cosorzio di Tutela Barolo e Barbaresco Alba Langhe e Dogliani. Jsou následující obce: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba a částečně území obcí Monforte d'Alba, Novello, La Morra, Verduno, Grinzane Cavour, Diano d'Alba, Cherasco e Roddi v provincii Cuneo Skutečnost, že se víno tak hluboce ztotožňuje s územím původu, je dáno jeho stoletou historií, vinařskými tradicemi této oblasti a také zvláštní péčí, kterou vyžaduje réva, jejíž hrozny dozrávají pomalu a sklizně často přicházejí v listopadu.

Barolo je skvělé, strukturované víno, které musí před uvedením na trh dlouho zrát. Barolo by se nemělo pít mladé, je to víno schopné zušlechťování ve sklepě až deset let po sklizni. Ročník, který je okamžitě příjemný, pravděpodobně nebude mít vlastnosti, aby aspiroval na tato dlouhá období stárnutí. Vysoká hladina taninů v Nebbiolo vyžaduje dlouhé období zrání. Mezi nejslavnějšími výrobci Barolo existují dva myšlenkovými proudy. „Tradicionalisté“ preferují dlouho dobu macerace a zrání ve velkých sudech. Výsledkem jsou robustní a tříslovinová vína Barolo. Na druhé straně stojí „modernisté“, kteří dávají přednost kratší době macerace a zrání v barrikových sudech. Jejich vína jsou měkčí a jemnější.

• Apelace Barolo byla založena již v roce 1966 ve stupni DOC a roce 1980 byla ustanovena jako Barolo DOCG.

• Na cca 1 900 hektarech dosahuje roční produkce 97 800 hektolitrů vína. • Barolo nebo Barolo Riserva je ze 100 % odrůda Nebbiolo.

• Apelace Barolo DOCG zahrnuje 181 obcí a osad.

• Nadmořská výška minimálně 170 m a maximálně 540 m. m.

• Minimální obsah alkoholu – 13 %

• Barolo – stárnutí min. 38 měsíců, z toho min. 18 v dubových sudech

• Barolo Riserva - stárnutí min. 62 měsíců, z toho min. 18 v dubových sudech

Azienda Agricola Pecchenino

Vinařství Pecchenino bylo vždy rodinným podnikem. Bratři Orlando and Attilio Pecchenino vlastní 32 hektarů vinic, z toho na 29 hektarech uplatňují přírodní kultivaci bez používání pesticidů s využitím organických hnojiv. Téměř veškerou práci dělají ručně. Také ve sklepě se nepoužívají žádné chemické přísady. Ručně sbírané hrozny jsou umístěny do malých krabic, opět ručně vybírány a rozdrceny. Pro zachování typičnosti jsou použity pouze vlastní viniční kvasinky. Ročně tak vyprodukují 110 000 lahví toho nejkvalitnějšího Barolo a Dolcetto.

Sídlo vinařství jižně od Barola patří rodině Pecchenino již od 18. století. Zakladatelem vinařství byl Attilio Pecchenino starší a pod jeho vedením vlastnila rodina něco málo přes 8 hektarů. V 70. letech přešly otěže společnosti do rukou jeho syna Marina a později, na konci 80. let v souladu s generační výměnou, převzali podnik jeho synové Orlando a Attilio. Ti vlastní vinařství i v současné době.

Vinice se nachází v obcích Dogliani, Monforte d’Alba a Bossolasco. Oblast Dogliani, kde se „historické“ vinařství nachází, je typická pěstováním vinné révy Dolcetto, která je stále dominantní odrůdou, dále Nebbiolo a Barbera. V průběhu let společnost zakoupila pozemky v obci Monforte d'Alba, kde se druhé a nově zrekonstruované vinařství věnuje výrobě Barolo. Další vinice najdete v obci Bossolasco. Ty jsou věnované výrobě bílých vín a se zvláštním důrazem na klasické šumivé víno vyrobené z hroznů Pinot Noir a Chardonnay.

Attilio a Orlando Pecchenino s otcem Marino

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Nový komentář

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.