V březnu 2024 pokračuje uvádění nových ročníků zajímavých vín z řady regionů a jejich denominací. Najdeme mezi nimi vína z Kampánie, Marche, opět z Piemontu, Puglie, Sicílie, a opět Toskánska nebo Umbrie. Není to sice taková nálož jako v lednu, ale určitě jejich přehled stojí za pozornost. Třeba se vám zde připomene některé z vašich oblíbených vín nebo vám pomůže při hledání zajímavých vín při vašich cestách do Itálie. Také vás může inspirovat k poznání nějakého nového vína, či jeho výběrem můžete překvapit své přátele. A tak se nejdříve podívejte na stručný přehled toho, co březen přináší do regálů vinoték a na stoly restaurací:

Campania: Aglianico del Taburno DOCG Rosato 2023

Marche: Offida DOCG Passerina 2023, Offida DOCG Pecorino 2023

Piemonte Piemonte DOC Freisa 2023

Puglia: Primitivo di Manduria DOC 2023, Primitivo di Manduria DOC Riserva 2022, Salice Salentino DOC Aleatico 2023

Sicilia: Cerasuolo di Vittoria DOCG Classico 2023

Toscana: Chianti DOCG Rosso 2023, Maremma Toscana DOC Rosso 2023, Morellino di Scansano DOCG 2023, Rosso di Montepulciano DOC 2023

Umbria: Orvieto DOC Superiore 2023

Campania

Dechberoucí pohledy na panorama s malebnými městečky na pobřeží Amalfi. Kouzelné ostrovy Capri, Ischia a Procida v neapolském zálivu. Historické památky z dob antiky. Úrodná nížina a nad tím vším strmý vrchol Vesuvu s úrodným sopečným podložím. To je Kampánie, jeden z turisticky nejnavštěvovanějších regionů. Je ale i domovem řady vín která si zaslouží pozornost. Ve vinařském světě je Kampánie známá svými červenými víny, jejichž základem jsou odrůdy Aglianico a Taurasi. V případě bílých vín jsou jejich základem nejčastěji odrůdy Falanghina, Fiano a Greco. V Kampánii se nachází 25,6 tisíce hektarů vinic, jejichž roční produkce činí 16,4 miliony lahví vína. V březnu se poprvé objeví v regálech vinoték Aglianico del Taburno DOCG Rosato 2023.

Aglianico del Taburno DOCG

Aglianico del Taburno DOCG se nachází západně od města Benveneto. Označení Aglianico del Taburno DOCG je vyhrazeno pro vína typu Rosso, Rosso Riserva a Rosato, vyrobená z hroznů odrůdy révy vinné Aglianico doplněné červenými odrůdami révy vinné, které jsou povolené k pěstování v provincie Benevento v Kampánii. Oblast výroby vín Aglianico del Taburno DOCG zahrnuje celé správní území obcí Apollosa, Bonea, Campoli del Monte Taburno, Castelpoto, Foglianise, Montesarchio, Paupisi, Torrecuso a Ponte a část území obcí Benevento, Cautano, Vitulano a Tocco Caudio, všechny v provincii Benevento. Na pouhých 110 hektarech se ročně vyrobí 24 tisíc lahví červeného Aglianico. Vyrábí se jako Rosato, Rosso nebo Riserva.

Aglianico del Taburno DOCG Rosato 2023

• Min. 85 % odrůdy Aglianico

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 4 - 5 měsíců

• První uvedení na trh březen následující rok po sklizni

Organoleptické vlastnosti Aglianico del Taburno Rosato DOCG zahrnují intenzivní světle růžovou barvu. Čichový profil vína Aglianico del Taburno Rosato DOCG je charakteristický, perzistentní a na patře je víno suché, harmonické, plné.

Marche

Vinařství Marche trvá tisíce let a bylo ovlivněno mimo jiné Etrusky, Římany a Langobardy. Marche je region na východní straně střední Itálie. Díky vlivům Apenin, Jadranu a řek v regionu působí v Marche různá podnebí. Vinařské zóny se nacházejí jak v teplých, tak i v chladných podmínkách. Vápnité, jílovité a vápencové půdy přispívají k výraznému terroir a liší se podle charakteristické topografie regionu. Region je spojen neodmyslitelně s bílými víny Trebbiano a Verdicchio, stejně jako s červenými víny Rosso Cònero a Rosso Piceno pocházejícími z odrůdy Montepulciano. Největší podíl z pěstovaných odrůd zaujímají červená Sangiovese (22 %), Montepulciano (20 %) a bílá Verdicchio (14 %). Mezi další široce vysazované bílé odrůdy vinné révy patří Pinot Bianco, Malvasia Toscana a Pecorino. Vinice pokrývají kolem 15,6 tisíc hektarů a ročně vyprodukují 15,4 milionu lahví vína.

Offida DOCG

Offida DOCG odvozuje svůj název od města Offida, osady z doby kamenné, a jednoho z center oblasti Picena. Vinice této denominace zaujímají plochu 463 hektarů a vyrobí se zde 180 tisíc. lahví vína. Zahrnuje tři druhy vín: Offida Rosso, Offida Passerina a Offida Pecorino. Základními odrůdami jsou Montepulciano pro Offida Rosso, a bílé odrůdy Passerina a Pecorino pro Offida Passerina a Offida Pecorino. V březnu můžeme poprvé ochutnat Offida DOCG Passerina 2023 a Offida DOCG Pecorino 2023.

Offida DOCG Passerina 2023

Offida Passerina se vyrábí především z hroznů Passerina, které lze také vinifikovat jako monoodrůdové nebo s přidáváním minimálního procenta jiných bílých odrůd révy vinné. Je to víno bohaté na fazety, které se prezentuje jako tiché, šumivé nebo passito. V tiché verzi můžete ocenit všechny kyselé vlastnosti typické pro tuto odrůdu a jemnost vůní.

• Min. 85 % odrůdy Passerina

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 4 - 5 měsíců

• První uvedení na trh březen následující rok po sklizni

Offida Passerina má jasnou slámovou barvu a aroma rozvíjí tóny květinové a žlutého ovoce. Na patře odhaluje příjemnou svěžest a chuť. Díky své zvláštní eleganci se hodí k mnoha situacím: jako aperitiv, k teplým a studeným předkrmům, ale také k prvním chodům, rybám a čerstvým sýrům.

Offida DOCG Pecorino 2023

Offida Pecorino je vlajkovou lodí této apelace. Znovuobjevení této révy, ke kterému došlo až v posledních letech, umožnilo vylepšit a zvýraznit zvláštnosti tohoto vína. Ukázalo se, že jde o bílé víno s charakterem a s výraznými rysy. Vysoký obsah cukru, který zvyšuje obsah alkoholu, dobré tělo a vysoký obsah kyselin. Výsledkem je překvapivě dlouhověké, silné a příjemně pikantní víno.

• Min. 85 % odrůdy Pecorino

• Min. 11,5 % alkoholu 

Zrání min. 4 - 5 měsíců

• První uvedení na trh březen následující rok po sklizni

Offida Pecorino je slámově žluté barvy se zelenkavými odlesky. Vůně bílých květů ustupuje jemné chuti jablka a někdy i lékořice. Díky svým "výjimečným" vlastnostem a příjemné perzistenci v ústech velmi dobře doprovází chutné první chody, ryby a bílá masa nebo typická uzená masa.

Piemonte

Piemont je druhým takovým regionem Itálie, kde najdeme tak mimořádně oceňovaná vína. Nebo je prvním? Tu otázku je lepší nerozhodovat. Stejně jako francouzští milovníci červeného vína nikdy nevyřeší otázku, zda Bordeaux nebo Burgogne je kolébkou toho top francouzského červeného, podobné je to i v Itálii. Jak Barolo z Piemontu, tak Brunello z Toskánska má své ortodoxní zastánce. Stejně jako v Burgundsku i v Piemontu drží jeho pověst mnoho malých rodinných vinařství zaměřených na kvalitu.

Region Piemonte má 43 872 hektarů vinic registrovaných v roce 2020. Roční produkce představuje 2,6 milionu hektolitrů kvalitních vín. Nejvíce pěstovanými odrůdami jsou Barbera (31%), Moscato (22%), Dolcetto (13%) a Nebbiolo (10%). Region má 18 apelací DOCG. To je nejvíce ze všech italských regionů. Společně s Toskánskem mají i nejvíce apelací DOC (41).

Ve vinařském světě je Piemonte nejlépe známý pro dvojici velkých vín Barolo a Barbaresco, spolu s dalšími oblíbenými červenými víny vyrobenými z Barbera a Dolcetto, bílým Gavi a šumivým Asti.

Piemnote, to jsou následující čtyři zásadní oblasti pěstování vinné révy, Langhe, Monferrato, Asti a Sever Piemontu, kde se jednotlivé apelace často překrývají.

Piemonte DOC

Vína DOC Piemonte jsou výsledkem velké vinařské tradice v kombinaci s obratnými enologickými inovacemi a rozsáhlým dědictvím původní révy, zejména černých hroznů. Piemont DOC zahrnuje prakticky veškeré teritoriu piemontského vinařství, z nichž přibližně 90 % se nachází v kopcovité oblasti jižně od Pádu, zatímco zbývající část vinařství se nachází v předalpském pásu, který na západ a sever od regionu leží mezi hory a Pádskou nížinu. Rozlehlá denominace zahrnuje necelých 3,2 tisíce hektarů vinic s roční produkcí 2,8 milionu lahví vín celé řady jak červených, tak i bílých odrůd. V březnu je poprvé uvedeno na trh Piemont DOC Freisa 2023, jedno víno z bohaté produkce denominace.

Piemonte DOC Freisa 2023

• Min. 85 % odrůdy Freisa

• Min. nadmořská výška 100 m

• Min. 11 % alkoholu 

• Zrání min. 4 měsíce

• První uvedení na trh březen následující rok po sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Piemonte DOC Freisa patří rubínově červená barva. Čichový profil vína Piemonte DOC Freisa je charakteristický, jemný a na patře je suché, svěží, harmonické, jemné.

Puglia

Primitivo di Manduria DOC

Denominace Primitivo di Manduria DOC představuje základní červené víno DOC pro Region Puglia. Tmavě zbarvené hrozny odrůdy Primitivo produkují vína, která jsou stejně tmavá a intenzivní v tříslovinách. Z tohoto důvodu potřebují vína Primitivo několik let zrát v lahvi nebo sudu, než budou oceněna. Oblast výroby vín Primitivo di Manduria DOC se rozkládá východně od města Taranto, podél pobřeží Tarantského zálivu v délce přibližně 40 km. Jeho severní hranice jsou vyznačeny hranicemi vesnice Francavilla Fontana. Denominaci tvoří 4 777 hektarů vinic. Z úrody hroznů na této výměře se ročně vyrobí 1,8 milionu lahví vína. V březnu se na trhu poprvé objeví Primitivo di Manduria DOC 2023 a jeho verze Primitivo di Manduria DOC Riserva 2022.

Primitivo di Manduria DOC 2023

• Min. 85 % odrůdy Primitivo

• Min. 13,5 % alkoholu

• Zbytkový cukr max. 18 g/l

• Zrání min. 5 měsíců

• První uvedení na trh nejdříve 31. březen následující rok po sklizni

Víno Primitivo di Manduria DOC je jedním z typů vín zahrnutých v označení Primitivo di Manduria DOC. Réva, která spadá do složení vína Primitivo di Manduria DOC je Primitivo. Organoleptické vlastnosti Primitivo di Manduria DOC zahrnují rubínově červenou a granátově červenou barvu. Čichový profil vína Primitivo di Manduria DOC je široký, komplexní a na patře je suché, měkké.

Primitivo di Manduria DOC Riserva 2022

• Min. 85 % odrůdy Primitivo

• Min. 14 % alkoholu

• Zbytkový cukr max. 18 g/l

• Zrání min. 24 měsíce včetně 9 měsíců v dubovém sudu

• První uvedení na trh nejdříve 31. březen druhý rok po sklizni

Víno Primitivo di Manduria DOC Riserva je jedním z typů vín zahrnutých do označení Primitivo di Manduria DOC.  Organoleptické vlastnosti Primitivo di Manduria Riserva DOC zahrnují rubínově červenou a granátově červenou barvu. Čichový profil vína Primitivo di Manduria Riserva DOC je široký, komplexní, ovocný a na patře suché, měkké, plné. 

Salice Salentino DOC

Denomince Salice Salentino DOC se nachází v blízkosti města Salice na poloostrově Salento a odtud se rozprostírá na sever a západ. Na 1,8 tisících hektarech se vyprodukuje ročně 910 tisíc lahví vína. Základními červenými odrůdami jsou Aleatico a Negroamaro. Pro bílá vína to pak jsou Chardonnay, Fiano a Pinot Bianco. Moderní vína Salice Salentino DOC jsou převážně červená a růžová. Bílá vína si v poslední době získávají na popularitě díky celosvětové poptávce trhu po vysoce kvalitních bílých vínech. V březnu se na regálech vinoték poprvé objeví Salice Salentino DOC Aleatico 2023.

Salice Salentino DOC Aleatico 2023

• Min. 85 % odrůdy Aleatico, max. 15 % Malvasia Nera, Negroamaro,Primitivo

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 4 – 5 měsíců

• První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Víno Salice Salentino DOC Aleatico je jedním z druhů vín zahrnutých v označení Salice Salentino DOC. Mezi organoleptické vlastnosti Salice Salentino DOC Aleatico patří granátově červená barva. Čichový profil Salice Salentino DOC Aleatico je jemný, charakteristický a na patře plný.

Sicilia

První zmínka o pěstování vinné révy v Evropě se nachází v Odyssey v pasážích věnovaných ostrovu Kyklopů, který se měl údajně nacházet v Egadském souostroví. V 8. století př. n. l. to byli Řekové, kdo se zasloužil o rozšíření vinné révy na ostrově a obyvatelé Sicílie se záhy stali odborníky na její pěstování. Sicilská vína se brzy stala známými v republikánském a císařském Římě.

Je dobře známá záliba Julia Caesara pro Mamertino, které se vyrábělo v oblasti Messiny. Plinius starší, který byl známý svými znalostmi v oboru vinohradnictví a vinařstí, preferoval bílou Taorminu, vyrobenou ze starověkých a znovu objevených bílých hroznů Catarratto, Carricante, Inzolia a bílé Minnella.

Klasické středomořské klima Sicílie s trvale jasným slunečním svitem a spolehlivě mírnými srážkami je ideální pro produkci vinných hroznů. Teplé a suché klima znamená, že plísně a hniloby jsou omezeny na minimum, zejména v dobře větraných oblastech, které těží z pobřežních vánků. Tento nízký tlak chorob znamená, že chemické postřiky nejsou téměř potřeba, takže sicilské víno se vyrábí z organických hroznů.

Hornatý relief ostrova má zásadní vliv na tvorbu a charakter půd. Etna dominující východnímu panoramatu ostrova a je zodpovědná za tmavé půdy bohaté na minerály, které charakterizují vinice Etna DOC. Vinná réva se nyní vysazuje výše na sopečných svazích, aby se využilo chladnějšího vzduchu a bohatších půd.

Ve vinařském světě je Sicílie známá především díky dezertnímu vínu Marsala, i když dnes se výrazněji prosazují zejména suchá vína z Etny. Na téměř 120 tisících hektarů vinic se na Sicílii vyrobí 65 milionů lahví vína. To ji řadí na 4. místo mezi nejprodukčnějšími regiony Itálie. Nejvíce jsou zastoupeny z červených odrůd Nero d´Avola a z bílých Grillo.

Cerasuolo di Vittoria DOCG

Denominace Cerasuolo di Vittoria DOCG je vyhrazena pro červená vína vyrobená z hroznů révy Nero d'Avola (Calabrese) a Frappato. Její výrobní oblast zahrnuje rozsáhlé území spadající do tří sousedních provincií Ragusa, Caltanissetta a Catania. Oblast je ohraničena na severu pohořím Erei, na jihu Středozemním mořem, na východě pohořím Iblei a na západě středojižními kopci provincie Caltanissetta. Základními odrůdami jsou červené Frappato a Nero d´Avola. Na 152 hektarech se ročně vyrobí 71 tisíc lahví vína. V březnu můžeme poprvé ochutnat Cerasuolo di Vittoria DOCG Classico 2022.

Charakteristiky vín Cerasuolo di Vittoria DOCG a Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG určují jejich chuťovou rovnováhu. Z organoleptického hlediska mají typickou barvu, od třešňově červené po purpurově červenou, která stárnutím směřuje ke granátu. Květinová až ovocná vůně pro Cerasuolo di Vittoria má v klasickém Cerasuolo di Vittoria rozhodně třešňovou příchuť. Víno je suché, plné, jemné s harmonickou chutí.

Cerasuolo di Vittoria DOCG Classico 2022

• 50 - 70 % odrůdy Negroamaro, 30 – 50 Frappato

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců

• První uvedení na trh nejdříve v březnu druhý rok sklizni

Organoleptické vlastnosti Cerasuolo di Vittoria DOCG zahrnují třešňově růžovou a purpurově červenou barvu. Čichový profil vína Cerasuolo di Vittoria DOCG je květinový, ovocný a na patře je suché, plné, jemné, harmonické.

Toscana

Toskánská vína jsou všeobecně známá a populární v široká veřejnosti. Jsou považována z to nejlepší, co italské vinařství může nabídnout. K jejich popularitě přispívá i bukolická krajina, která je, spolu s historickými městy, jedním z nejčastěji navštěvovaných turistických cílů. A samozřejmě samostatnou kapitolou italského turismu je putování po vinařských cestách.

Trojici ikonických toskánských vín tvoří Brunello di Montalcino, Chianti Classico a Vino Nobile di Montepulciano. Vedle nich je však Toskánsko domovem řady dalších skvělých vín jako jsou vína z oblasti Bolgheri nebo Maremma a nebo San Gimignana známého svým bílým Vernaccia di San Gimignano.

Chianti DOCG

Vedle oblasti Chianti Classico DOCG existuje i samostatná oblast Chianti DOCG. Ta se nachází ve velké části centrálního Toskánska. Roční produkce na 13 800 hektarech vinic dosahuje 7,5 milionu lahví. I zde Sangiovese představuje základní odrůdu. Víno se vyrábí ve verzích Rosso, Superiore nebo Riserva. Uvnitř samotné oblasti existují ještě subzóny s vlastními kritérii. Subzóny Chianti jsou většinou označovány podle měst, na jejichž kopcích se vinice nacházejí. Jsou to Colli Aretini (Arezzo), Colli Fiorentini (Florencie), Colline Pisane (Pisa), Colli Senesi (Siena), Montalbano, Montespertoli a Rufina.

Všechna vína s označením Chianti DOCG mají příjemnou úroveň kyselin. Jejich barva je živá rubínová, která stárnutím přechází do granátu. Vůně je intenzivní, někdy s vůní fialek a ve fázi stárnutí s výraznějším charakterem jemnosti. Na patře jsou harmonické, lehce tříslové a postupem času směřují k jemnému sametu. Vína podrobená praxi "governo all'uso Toscano" vykazují živost a kulatost. Tato zvláštní technika spočívá v přidání zkvašených moštů získaných z hroznů révy Colorino, které byly předtím vysušeny na rákosových podložkách. Tato praxe dává vínu vyšší obsah glycerinu a má za následek jeho větší kulatost. V březnu se poprvé uvádí na trh Chianti DOCG Rosso 2023.

Chianti DOCG Rosso 2023

• Min. 70 % odrůdy Sangiovese, max. 30 % ostatních červených odrůd (z toho max. 15 % Cabernet Franc / Cabernet Sauvignon), max. 10 % bílých odrůd

• Tradiční proces Governo obohacování vína tím, že se nechá dokvasit v kontaktu s nezkvašenými sušenými hrozny, je povolen

• Min. 11,5 % alkoholu

• Zrání min. 4 měsíce

• První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Chianti DOCG patří intenzivní rubínově červená barva a granátově červená. Čichový profil vína Chianti DOCG je jemný, květinový a na patře harmonický, pikantní, lehce tříslový, jemný.

Maremma Toscana DOC

Denominace Maremma Toscana DOC se nachází v jižní části regionu Toskánsko a v provincii Grosseto. Vinné révy vhodné pro výrobu vín DOC Maremma Toscana jsou ty, které se tradičně pěstují v této oblasti, Sangiovese, Ciliegiolo, Canaiolo nero, Alicante, Trebbiano toscano, Ansonica, Malvasia bianca Lungo a Vermentino, spolu s nepůvodními odrůdami jako Merlot, Cabernet Sauvignon , Syrah, Chardonnay, Sauvignon a Viognier (a další, případně přítomné mezi doplňkovými révami, jako je Cabernet franc, Petit verdot, Montepulciano, Pinot bianco, Pinot grigio, Grechetto, Verdello a Colorino). Bílá i červená vína se vyrábí podle tradičních technik. Denominace Maremma Toscana DOC zahrnuje 2,3 tisíce hektarů vinic s roční produkcí 575 tisíc lahví bílého, růžového i červeného vína. Vyrábí se zde také šumivé i dezertní vína. V březnu se poprvé uvádí na trh Maremma Toscana DOCG Rosso 2023.

Maremma Toscana DOC Rosso 2023

Základní kritéria Maremma Toscana DOC Rosso 2023:

• Min. 60% Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Ciliegiolo, Merlot, Sangiovese, Syrah

• Tradiční proces Governo obohacování vína tím, že se nechá dokvasit v kontaktu s nezkvašenými sušenými hrozny, je povolen

• Min. 11 % alkoholu

• Zrání min. 6 měsíců

• První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Barva červeného vína Maremma Toscana DOC je rubínově červená. Čichový profil červeného vína Maremma Toscana DOC je vínový, charakteristický a na patře suché, měkké, harmonické.

Morellino di Scansano DOCG

Denominace Morellino di Scansano DOCG se nachází v provincii Grosseto mezi řekami Ombrone a Albegna. Zahrnuje celé správní území obce Scansano a část městských území Manciano, Magliano, Grosseto, Campagnatico, Semproniano a Roccalbegna, v provincie Grosseto. Nosnou odrůdou je Sangiovese, místně nazývané Morellino. Pro víno Morellino di Scansano DOCG je charakteristická rubínově červená barva, která se zráním, zejména u Riserva, vyvíjí směrem k granátu. Vůně je intenzivní a komplexní, s tóny lesních plodů. V Riserva rozeznáte tóny dřeva a kořenité tóny a vyzrálejší ovoce. Na patře je základní typ suchý, teplý a lehce tříslový. V typologii Riserva je větší vytrvalost. Denominace Morellino di Scansano DOCG má 1 tisíc hektarů vinic s roční produkcí 800 tisíc lahví červeného Sangiovese. V březnu se poprvé můžeme setkat s Moretino di Scansano DOCG 2023.

 Morellino di Scansano DOCG 2023

Základní kritéria Morellino di Scansano DOCG 2023:

• Min. 85% Sangiovese (lokálně nazývané Morellino)

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 4 - 5 měsíců

• První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Organoleptické vlastnosti Morellino di Scansano DOCG zahrnují rubínově červenou barvu. Čichový profil vína Morellino di Scansano DOCG je éterický, intenzivní, příjemný, jemný a na patře suché, hřejivé, nepříliš tříslovité.

Rosso di Montepulciano DOC

Oblast výroby vína DOC Rosso di Montepulciano spadá zcela do obce Montepulciano v provincii Siena. Celé území je zahrnuto do kopcovité oblasti produkce, která sahá od 250 do 600 metrů nad mořem. Základ vína Rosso di Montepulciano tvoří Sangiovese, místně zvané Prugnolo gentile. Komplementárními odrůdami jsou jak domácí, zejména Canaiolo nero, tak i mezinárodní, schopné zvýšit potenciál území a základní révy. Povoleno je také použití malého procenta bílých hroznů, jak je tradiční v toskánských směsích. Na 510 hektarech vinic se zde vyprodukuje 217 tisíc lahví červeného Sangiovese. V březnu se poprvé objeví na trhu Rosso di Montepulciano DOC 2023.

Rosso di Montepulciano DOC 2023

• Min. 70% Sangiovese (lokálně nazývané Prunollo Gentile)

• Min. nadmořská výška 250 m, max. 600 m

• Min. 11,5 % alkoholu

• Zrání min. 4 měsíce

• První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Rosso di Montepulciano DOC je typ červeného vína s intenzivní rubínově červenou barvou, intenzivní vůní, s charakteristickými ovocnými a květinovými primárními tóny, středně strukturované, vyvážené, elegantní a suché na patře.

Umbria

Území regionu je převážně kopcovité, zvláště vhodné pro pěstování vinné révy a olivovníků. Kopcovitá krajina je ve skutečnosti stálým rysem celého regionu, v nepřetržitém stoupání a klesání kopců a svahů, šedozelené barvy olivovníků a vinic prolínají místa bohatá na umění, historii a tradice. Umbrie je ze 71 % kopcovitá oblast a zbývající část hornatá. Klima regionu má nepříliš chladné zimy a horká, suchá léta, silné teplotní výkyvy, dobře rozložené srážky a řídké mrazy, které ho činí zvláště vhodným pro vinařství. Umbrie je jedinou oblastí poloostrovní Itálie, kterou neomývá moře. Olivový olej a víno jsou dva základní pilíře kultury jídla a vína v regionu. Na 12,4 tisících hektarů dosahuje roční produkce 6,6 milionu lahví.Nosnými odrůdami jsou červené Sangiovese a bílé Trebbiano a Grechetto.

Orvieto DOC

Orvieto DOC je bezesporu nejslavnějším vínem Umbrie a střední Itálie. Vinice jsou vysázeny na obou stranách řeky Paglia, která protéká městem Orvieto směrem k Tibeře. Orvieto DOC zaujímá 2,1 tisíce hektarů vinic s roční produkcí necelý 1 milion lahví vína. Pro oblast tak charakteristické tufové půdy a skalnatý substrát přispívají nejen ke kvalitě zdejšího terroir, ale jsou vhodné i pro hloubení sklepů pro skladování vína.

Orvieto DOC jsou výhradně bílá vína. Základními odrůdami jsou Trebbiano (lokálně nazývané Procanico) a Grechetto. Vyrábí se jako bílé víno nebo bílé Superiore, a dále jako speciality Muffa Nobile a Vendemmia Tardiva. Zlatý, polosladký styl Orvieto Abboccato, který si kdysi užívali papežové a princové, se dodnes vyrábí pouze pro místní spotřebu. Denominace Orvieto DOC má klasickou podoblast, která se nachází kolem samotného města Orvieto a rozšiřuje se mírně na východ a zahrnuje oblast kolem jezera Corbara. Jeho západní hranice navazuje na regionální hranici s Laziem o několik kilometrů dál. Zde vyrobená vína mohou být označena jako Orvieto Classico. V březnu poprvé najdeme v regálech vinoték objeví Orvieto DOC Superiore 2023.

Orvieto DOC Superiore 2023

Základní kritéria Orvieto DOC Superiore 2023:

• Min. 60 % Grachetto a/nebo Trebbiano

• Min. nadmořská výška 100 m, max. 500 m

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 5 měsíců •

První uvedení na trh nejdříve v březnu následující rok sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti vynikajícího Orvieto DOC patří slámově žlutá barva. Dnes je Orvieto suché víno s broskvovou vůní, čistým, svěžím profilem a mírnou kyselinkou. Čichový profil špičkového vína Orvieto DOC je jemný, příjemný a na patře suché, jemné, sladké.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.