V červnu jsou poprvé uváděny do prodeje další nové ročníky vín z italských regionů. Těch novinek není tolik jako v některých, zejména zimních měsících. Ale rozhodně se bude jednat o zajímavá vína. Věděli jste například, že šumivé Vernaccia di Serrapetrona DOCG prochází třemi fermentacemi? Nebo že při výrobě Chianti se využívá techniky, která se nazývá "Governo all'uso Toscano" a spočívá v tom, že se víno nechá v závěru fermentace dokvasit v kontaktu s moštem z nezkvašených z hroznů révy Colorino, které byly předtím vysušeny na rákosových podložkách? Nebo že v regionu Lazio se pěstuje na 200 odrůd vinné révy. Svět italských vín s jejich domácími i mezinárodními odrůdami poskytuje nekonečně příležitostí k jejich poznávání.

Pojďme se tedy podívat, jaké nové ročníky červen přináší. Nejdříve tedy stručný přehled.

Friuli-Venezia Guilia

Friuli Colli Orientali DOC subzona Refosco di Faedis 2023

Marche

Verdicchio dei Castelli di Jesi Riserva DOCG 2022

Verdicchio di Metalica Riserva DOCG 2022

Vernaccia di Serrapetrona DOCG 2023

Toscana

Carmignano DOCG Rosso 2022

Chianti DOCG Montesperoli 2023

Lazio

Cesanese del Piglio / Piglio Superiore Riserva DOCG 2022

Puglia

Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG 2023

Sicilia

Cerasuolo di Vittoria DOCG 2023

Trentino-Alto Adige

Alto Adige / Südtirol DOC Spumante 2022

Veneto

Colli Asolani Prosecco / Asolo Prosecco DOCG Spumante 2023

Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG Sui Leviti 2023

Friuli-Venezia Guilia

V regionu Friuli-Venezia Giulia se nachází 28,5 tisíc hektarů vinic s roční produkcí necelých 2,2 milionů hektolitrů vína. Region je charakteristický převahou malých vinařství, zaměřených na kvalitu a často i na pěstování řady místních tradičních odrůd révy jako jsou Friulano a Verduzzo nebo Picolit a Vitovska. Milovníkům vína je region Friuli - Venezia Giulia známý především bílým vínem z odrůd Pinot Grigio (26 % plochy) a Friulano (9%). Nejpěstovanější červenou odrůdou je Merlot (15 %). Charakter vína záleží na tom, zda se urodilo ve středomořském podnebí na jihu nebo v kopcích alpského předhůří na severu s kontinentálním podnebím. Najdete zde obvykle svěží vína ovocného stylu, jak by se dalo očekávat od vinařské zóny s chladným podnebím. Osvěžující vína vytváří Friulano nebo Verduzzo.

Friuli Colli Orientali DOC

Friuli Colli Orientali DOC se rozprostírá na území, které pokrývá celé nebo část devatenácti obcí ve středovýchodní oblasti provincie Udine, poblíž hranic se Slovinskou republikou. Vinice této denominace zaujímají plochu 1 900 hektarů a ročně se zde vyprodukuje 64 tisíclhektolitrů bílých, červených vín a desertních vín.

Oblast Colli Orientali del Friuli dává bílým vínům slámově žlutou barvu s více či méně nazelenalými či zlatavými odlesky. V případě Pinot Grigio je slámově žlutá barva doplněna více či méně zvýrazněným měděným odleskem. V ústech jsou vína příjemná, měkká, s jasnými a intenzivními vůněmi od trvalé ovocné až po jemné a elegantní květinové. Tón hořkých mandlí je charakteristický pro typickou vinnou révu, ze které pochází Tocai Friulano. Struktura vín Colli Orientali také umožňuje dlouhé zrání v průběhu času. Červená vína se vyznačují rubínově červenou barvou s různými odstíny, ve vůni je příjemná jemnost směřující k bylinkám, kořenitosti a drobného ovoce. V ústech jsou vyvážená, s příchutí svíravosti pro původní odrůdy. Jsou vhodnější pro zrání, kyselost je proto vždy přítomná, aniž by narušila chuť.

Friuli Colli Orientali DOC zahrnuje pět podoblastí: Cialla, Pignolo di Rosazzo, Ribolla Gialla di Rosazzo, Schioppettino di Prepotto a Refosco di Faedis.

Podoblast Cialla zahrnuje část obce Prepotto a dává vzniknout 6 vínům, z nichž 4 označují odrůdu: Ribolla Gialla, Verduzzo Friulano, Schioppettino, Refosco dal Peduncolo Rosso.

Podzóny Pignolo di Rosazzo a Ribolla Gialla di Rosazzo se nacházejí v malé oblasti mezi obcemi Corno di Rosazzo, Manzano a San Giovanni al Natisone. Tam vyrábějí dvě původní vína, Pignolo a Ribolla Gialla. Pignolo bezesporu představuje nejaristokratičtější z vín s výrazným sklonem k dlouhému zrání. Koncentrace polyfenolů a taninů spolu s vysokou koncentrací alkoholu se mísí v celek, který umožňuje, aby vydržel v průběhu času, a to až do deseti let.

Podzóna Schioppettino di Prepotto zahrnuje část obce Prepotto a vyznačuje se jediným vínem, které našlo jeden ze svých největších projevů v této obci.

Refosco di Faedis je podoblast charakteristická produkcí místní révy Refosco a zahrnuje obce Faedis a Torreano, Attimis, Nimis, Povoletto a Tarcento. V červnu se v prodeji vinoték poprvé objeví z podzóny Refosco di Faedis čevené Refosco.

Friuli Colli Orientali DOC Refosco di Faedis 2023

• Min. 85 % odrůdy Refosco

• Min. 11 % alkoholu

• Zrání min. 7 měsíců

• První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Odrůda Refosco

Réva zvaná Refosco představuje synonymum pro révu Refosco dal Peduncolo Rosso. Refosco dal Peduncolo Rosso je domorodá réva z Friuli-Venezia Giulia. Vinná réva Refosco dal Peduncolo Rosso se vyskytuje především ve Friuli-Venezia Giulia a v Benátsku.

Ve Friuli jsou vinice Refosco dal Peduncolo Rosso vysázeny na kopcovitém i rovinatém terénu. Zrání hroznů vyžaduje dostatečný přístup tepla a slunečního záření, které jsou proto zásadní při rozhodování, kde vinice vysázet.

Vína Refosco mají obzvlášť vysokou kyselost a jsou většinou tmavá a hustě zbarvená s vůní fialek a trávy. Chuť tmavého pepřového koření a švestek je plná a víno často vykazuje lehce svíravý, mandlový závěr na patře. Refosco má pozdní dozrávání, a pokud je sklizeno příliš brzy, může produkovat drsné, nezralé taniny. Vyžaduje maximální péči a dobu zrání ve dřevě, aby se z ní stalo skvělé červené víno.

Lazio

Lazio je region ve střední Itálii a je domovem starověkého hlavního města Říma. Pověst regionu je založena především na bílých vínech, hlavními odrůdami jsou Trebbiano, Malvasia di Candia a Malvasia Puntinata. Ve vinařském světě je Lazio známé především bílými víny jako Colli Albani, Est! Est!! Est!!!, a Frascati vyráběné v místních kopcích pro zásobování římských stolů. Lazio má na 20 400 ha a vyrobí se zde o něco více než 1,4 milionu hektolitrů vína. N tom se bílé víno podílí přes 70 %. Hlavními odrůdami v regionu jsou Malvasia (30 %) a Trebbiano (28 %).

V Laziu se dříve vyráběla silná, kulatá bílá vína určená pro okamžitou konzumaci. Dnes se region díky moderním metodám vinifikace prezentuje lehčími, suššími víny. Jsou to vína, která se pijí jako mladá. Vyznačují se vyšší kyselostí a jejich lehkost z nich dělá ideální doplněk místní kuchyně.

Červená vína nejsou tak známá, ale začínají si dělat jméno. To platí zejména pro ty vyrobené ze Sangiovese, Cesanese, Montepulciano, Merlot a Nero Buono di Coro. Za zmínku stojí také Canaiolo a Ciliegiolo; celkem se v oblasti vyskytuje více než 200 odrůd révy vinné.

Cesanese del Piglio / Piglio DOCG

Cesanese del Piglio DOCG se nachází v provincii Frosinone a zahrnuje oblast vysokých a středních kopců. Rozkládá na přibližně 142 hektarech na svazích velkých údolí pohoří Ernici a vyrobí se na této ploše 4 270 hektolitrů čerrveného vína. Vinice Cesanese del Piglio najdeme v horní části údolí Sacco. Oblast zahrnuje celé městské území Piglio a Serrone a část území Acuto, Anagni a Paliano. Základní odrůdou je Cesanese. Označení původu Cesanese del Piglio (nebo Piglio) DOCG se vztahuje na 3 druhy červeného vína Cesanese del Piglio, Cesanese del Piglio Superiore a Cesanese del Piglio Superiore Riserva.

V červnu se v prodeji poprvé objeví červené Cesanese del Piglio Superiore Riserva DOCG 2022.

Cesanese del Piglio / Piglio Superiore Riserva DOCG 2022 

• Min. 90 % odrůdy Cesanese

• Min. 14 % alkoholu

• Zrání min. 20 měsíců, z toho 6 měsíců v lahvi

• První uvedení na trh červen druhý rok po sklizni

Organoleptické vlastnosti Cesanese del Piglio Riserva jsou podobné jako u Cesanese del Piglio Superiore s výjimkou možnosti lehkého náznaku dřeva, pokud byly ke zušlechtění použity nádoby z tohoto materiálu. Na patře mají všechna vína normální kyselost, sotva znatelnou hořkost, malou svíravost, dobrou strukturu (v základní typologii někdy tíhnoucí k slabé), což přispívá k jejich chuťové vyváženosti.

Odrůda Cesanese

Réva Cesanese jistě pochází z Cesana, města nedaleko Říma. Existují dvě odlišné révy zvané Cesanese, obě široce pěstované v Laziu a zejména v oblasti Castelli Romani. Jsou to Cesanese Comune a vedle ní ještě Cesanese di Affile. Cesanese del Piglio je označení původu, a to buď DOC a DOCG. Vína z Cesanese jsou obecně méně komplexní a dlouhověká. Cesanese Comune se obvykle sklízí v první polovině října. Je to réva, která nemá příliš ráda vysoké nadmořské výšky a pro své obtížné dozrávání vyžaduje i dobré oslunění. Hrozny dozrávají extrémně pozdě, a to i ve slunečném podnebí kolem Říma. V některých případech hrozny nedosáhnou plné fenolické zralosti a výsledná řídká, vodnatá vína nevykazují nejlepší vlastnosti Cesanese. Pokud je Cesanese dobře vyrobeno, vykazuje bohatou, zralou třešňovou chuť s květinovými náznaky a někdy s nádechem červeného pepře. Vína jsou středně plná s jemnou tříslovinou a nejlépe s minimální dobou zrání v dubovém sudu. Kvůli dlouhému zrání může být příliš silné.

Marche

Vinařství Marche trvá tisíce let a bylo ovlivněno mimo jiné Etrusky, Římany a Langobardy. Marche je region na východní straně střední Itálie. Díky vlivům Apenin, Jadranu a řek v regionu působí v Marche různá podnebí. Vinařské zóny se nacházejí jak v teplých, tak i v chladných podmínkách. Vápnité, jílovité a vápencové půdy přispívají k výraznému terroir a liší se podle charakteristické topografie regionu.

Region je spojen neodmyslitelně s bílými víny Trebbiano a Verdicchio, stejně jako s červenými víny Rosso Cònero a Rosso Piceno pocházejícími z odrůdy Montepulciano. Největší podíl z pěstovaných odrůd zaujímají červená Sangiovese (22 %), Montepulciano (20 %) a bílá Verdicchio (14 %). Mezi další široce vysazované bílé odrůdy vinné révy patří Pinot Bianco, Malvasia Toscana a Pecorino. Vinice pokrývají kolem 15,6 tisíc hektarů a ročně vyprodukují Castelli di Jesi Verdicchio Riserva DOCG 1,4 milionu hektolitrů vína.

Castelli di Jesi Verdicchio Riserva DOCG

Označení původu Verdicchio dei Castelli di Jesi Riserva DOCG je vyhrazeno pro vína z hroznů odrůdy Verdicchio, která byla vyrobená na území 22 obcí v provincii Ancona a 2 obcí Macerata. Na rozloze 1 806 hektarů se ročně vyrobí 141 tisíc hektolitrů vína. Základní odrůdou je Verdicchio. Víno se vyrábí jako Bianco, Spumante a nebo Passito.

Jesi byla opevnění v oblasti, která byla v roce 1194 rodištěm Fridricha II Švábského, a jsou nazývané „Castelli“. Použití výrazu „Classico“ je vyhrazeno pro víno získané z hroznů sklizených v nejstarší původní oblasti, což vylučuje území nacházející se nalevo od řeky Misa a území patřící obcím Ostra a Senigallia v provincii Ancona.

V červnu se poprvé objevuje nový ročník Verdicchio dei Castelli di Jesi Riserva DOCG 2022.

Verdicchio dei Castelli di Jesi Riserva DOCG 2022

• Min. 85 % odrůdy Verdicchio

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců, z toho 6 měsíců v lahvi

První uvedení na trh červen druhý rok po sklizni

Víno Castelli di Jesi Verdicchio Riserva DOCG se vyznačuje zlatožlutou barvu se zelenkavými odlesky, intenzivním ovocným aroma, které je doprovázeno elegantními tóny citrusového ovoce v kombinaci s tóny medu, které dohromady dávají velkou komplexnost a perzistenci. Na patře je přesvědčivé, jemné, ale s velkým charakterem a silou, s velmi dlouhotrvající chutí, hřejivé a elegantní. Je obdařeno pozoruhodnou vytrvalostí a nabízí neustále se vyvíjející ovocné tóny ve svém skvělém charakteru.

Verdicchio di Metalica Riserva DOCG

Zeměpisná oblast Verdicchio di Matelica Riserva DOCG zahrnuje část území obcí Matelica, Esanatoglia, Gagliole, Castelraimondo, Camerino a Pioraco v provincii Macerata a část území obcí Cerreto d'Esi a Fabriano, v provincii Ancona. Zahrnuje vinice o rozloze 25 hektarů s roční produkcí 2 tisíce hektolitrů vína. Základní odrůdou je Verdicchio.

V červnu se poprvé objevuje nový ročník bílého Verdicchio di Metalica Riserva DOCG 2022.

Verdicchio di Metalica Riserva DOCG 2022

• Min. 85 % odrůdy Verdicchio

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců

První uvedení na trh červen druhý rok po sklizni

Kontinentální klima oblasti Verdicchio di Matelica Riserva DOCG a množství minerálních solí přítomných v půdě činí její terroir jedinečným. Verdicchio ve vůni odhaluje velkou čichovou komplexnost s nádechem pražených mandlí, cedru a medu. Na patře je strukturované, bohaté a opulentní, teplé a kulaté.

Odrůda Verdicchio

Verdicchio je bílá odrůda vinné révy, která se pěstuje především v regionu Marche na kopcích mezi Jesi a Matelica již od 8. století.

Tyto oblasti odpovídají dvěma odlišným oblastem produkce dvou druhů vína. Verdicchio dei Castelli di Jesi má větší tělo než Verdicchio di Matelica, které má však obecně větší čichový účinek. Dnes se Verdiccchio rozšířilo také do jiných oblastí regionu, například i do nedaleké Umbrie a Abruzza. Ale réva má tendenci ztrácet na síle, když se pěstuje mimo své terroir. Verdicchio má potenciál produkovat vína s velkou životností, také díky skvělé struktuře, kyselince a vysokému obsahu alkoholu. Hrozny Verdicchio se vždy vyznačují nazelenalým odstínem, i když jsou plně zralé. Na pohled má výsledné víno často stejnou konkrétní barvu. Z Verdicchia se získávají velmi svěží vína, s extrémně komplexním aromatickým profilem a charakteristickými nezaměnitelným mandlovým a pikantním závěrem.

Vernaccia di Serrapetrona DOCG

Výrobní oblast Vernaccia di Serrapetrona DOCG zahrnuje území obce Serrapetrona a částečně území obcí Belforte del Chienti a San Severino Marche v provincii Macerata v nadmořské výšce 450 až 600 metrů. Jedna z nejmenších italských denominací má pouhých 13 hektarů a ročně se zde vyrobí 580 hektolitrů šumivého vína. Jeho základní odrůdou je Vernaccia Nera, která je geneticky totožná s francouzskou Grenache.

Víno tam vyrobené je stejně jedinečné jako starobylé. Bylo to zmíněno v Danteho epické básni Božská komedie. Toto vzácné, šumivé červené víno se obecně vyrábí jako sladké nebo polosladké dezertní víno, ale lze ho vyrobit i ve stylu secco.

Možná unikátem je, že víno prochází třemi fermentacemi. První fermentace využívá až 60 procent hroznů ručně sbíraných v říjnu. Podle pravidel DOCG musí být nejméně 40 procent sušeno na slaměných rohožích a přidáno do vína v lednu pro jeho druhé kvašení. Třetí fáze nastává poté, co víno několik měsíců odpočívá, a poté je vloženo do uzavřeného natlakování, kde prochází metodou Charmat.

V červnu se poprvé objevuje nový ročník bílého Vernaccia di Serrapetrona DOCG Spumante 2023.

Vernaccia di Serrapetrona DOCG Spumante 2023

• Min. 85 % odrůdy Vernaccia Nera

• Max. nadmořská výška 700 m

• 3x fermentace, poslední metodou Charmat

• Min. 11,5 % alkoholu

• Zbytkový cukr od dry až sec

• Zrání min. 9 měsíců, z toho 6 měsíců v lahvi

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Vernaccia di Serrapetrona DOCG je nepříliš intenzivní rubínově červená barva, která má tendenci přecházet do granátových tónů, živá červená pěna, s jemnou a přetrvávající perlací. Vůně je aromatická a vínová, připomíná zralé červené ovoce, džemy a zvadlé květy. Chuť je jemná a vyvážená, s nepříliš výraznými tříslovinami a v závěru příjemná nahořklá dochuť, typická pro použité hrozny.

Odrůda Vernaccia Nera

Vernaccia Nera je černá odrůda révy vinné pěstovaná v Marche, zejména v oblasti Serrapetrona, v provincii Macerata, kde se i dnes vyrábí velmi omezené množství, takže ji lze považovat za raritu jak z ampelografického, tak enologického hlediska. úhel pohledu. Celková plocha vinic této révy k dnešnímu dni (2012) činí přibližně 45 hektarů.

Z genetického hlediska je nyní jistá shoda původu jak se sardinským Cannonau, tak s červeným Tocai pěstovaným v oblasti Vicenza, i když jsou tyto tři druhy nadále samostatně katalogizovány v národním registru odrůd révy. Černá Vernaccia se používá především k výrobě červeného šumivého vína Vernaccia di Serrapetrona DOCG. Při výrobě vína se přibližně polovina (40 %) hroznů podrobí sušení a následnému šumivému procesu po smíchání s vínem získaným z nezaschlých hroznů.

Puglia

Pulia si přezdívku „vinný sklep Evropy“ vysloužila díky svojí enormní produkci vína. Na 94 tisících hektarech vinic se vyprodukuje 10,8 milionů hektolitrů vína. Pulia je tak po Venetu druhým největším výrobcem vína v Itálii. Je to jedna z nejvíce zemědělských oblastí Itálie. Vedle vína je oliva další nosnou plodinou zdejšího zemědělství. Pulia se podílí ze 40 % na celkové produkci olivového oleje Itálie.

Pulia je vinařská oblast, ve které se pěstuje mnoho různých odrůd vína. Podíl červených odrůd je cca 55 %. Nejdůležitějšími odrůdami červeného vína jsou dnes Negroamaro, Primitivo (nejstarší odrůda vinné révy v Itálii), Montepulciano a Sangiovese. Následují Aleatico, Bombino Nero a Uva di Troia. Vinice jsou často osázeny Malvasia Nera, Cabernet, Merlot a Syrah. Hlavními bílými odrůdami jsou různé odrůdy Trebbiano, Bombino Bianco, Moscato di Trani, dále Chardonnay a Sauvignon Bianco.

Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG

Území produkční oblasti Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG se nachází východně od města Taranto v okolí města Manduria. Je charakterizováno dvěma rozdílnými typy krajiny. Arco Jonico zasahuje hlavně pobřežní oblast a sahá od Jónského pobřeží až k úpatí Murge, na západ až k Fossa Bradanica a na východ až ke kontaktu se severozápadem poloostrova Salento. Poloostrov Salento Salento je poměrně složité území, na kterém se střídají téměř rovné plochy (v oblastech mezi Lecce a Brindisi) s vápencovými reliéfy. Denominace má rozlohu 33 hektarů a vyrobí se zde 1 150 hektolitrů červeného vína ročně. Základní odrůdou je Primitivo.

V červnu se poprvé objevuje nový ročník červeného Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG 2023.

Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG 2023

• Min. 100 % odrůdy Primitivo

• Po sklizni musejí být hrozny sušeny na vinici, na stojanech, ve venkovních boxech nebo v místnostech vybavených také systémem regulace teploty a vlhkosti, případně vybavených nuceným větráním.

• Min. 13 % alkoholu

• Zbytkový cukr min. 50 g/l

• Zrání min. 6 měsíců

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG je tmavé a intenzivní rubínově červené víno s odstíny přecházejícími do granátu. Jeho vůně je široká, komplexní, někdy s nádechem švestky. Na patře je sladké, sametové, charakteristické. Výborně se hodí k tradičním dezertům a dlouho zrajícím sýrům a je také výborným meditačním vínem.

Sicilia

Klasické středomořské klima Sicílie s trvale jasným slunečním svitem a spolehlivě mírnými srážkami je ideální pro produkci vinných hroznů. Teplé a suché klima znamená, že plísně a hniloby jsou omezeny na minimum, zejména v dobře větraných oblastech, které těží z pobřežních vánků. Díky nízkému tlaku chorob nejsou chemické postřiky téměř potřeba, takže sicilské víno se vyrábí z organických hroznů.

Hornatý relief ostrova má zásadní vliv na tvorbu a charakter půd. Etna dominující východnímu panoramatu ostrova a je zodpovědná za tmavé půdy bohaté na minerály, které charakterizují vinice Etna DOC. Vinná réva se nyní vysazuje výše na sopečných svazích, aby se využilo chladnějšího vzduchu a bohatších půd.

Ve vinařském světě je Sicílie známá především díky dezertnímu vínu Marsala, i když dnes se výrazněji prosazují zejména suchá vína z Etny. Na téměř 120 tisících hektarů vinic se na Sicílii vyrobí 5,9 milionů hektolitrů vína. To ji řadí na 4. místo mezi nejprodukčnějšími regiony Itálie. Nejvíce jsou zastoupeny z červených odrůd Nero d´Avola a z bílých Grillo.

Cerasuolo di Vittoria DOCG

Denominace Cerasuolo di Vittoria DOCG je vyhrazena pro červená vína vyrobená z hroznů révy Nero d'Avola (Calabrese) a Frappato. Její výrobní oblast zahrnuje rozsáhlé území spadající do tří sousedních provincií Ragusa, Caltanissetta a Catania. Oblast je ohraničena na severu pohořím Erei, na jihu Středozemním mořem, na východě pohořím Iblei a na západě středojižními kopci provincie Caltanissetta. Základními odrůdami jsou červené Frappato a Nero d´Avola. Na 163 hektarech se ročně vyrobí 5,5 tisíce hektolitrů vína.

V červnu můžeme poprvé ochutnat Cerasuolo di Vittoria DOCG 2023.

Cerasuolo di Vittoria DOCG

• Min. 50 – 70 % odrůdy Nero d´Avola a 30 – 50 % Frappato

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 8 měsíců

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Charakteristiky vín Cerasuolo di Vittoria DOCG a Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG určují jejich chuťovou rovnováhu. Z organoleptického hlediska mají typickou barvu, od třešňově červené po purpurově červenou, která stárnutím směřuje ke granátu. Květinová až ovocná vůně pro Cerasuolo di Vittoria má v klasickém Cerasuolo di Vittoria rozhodně třešňovou příchuť. Víno je suché, plné, jemné s harmonickou chutí.

Toscana

Toskánská vína jsou všeobecně známá a populární v široké veřejnosti. Jsou považována z to nejlepší, co italské vinařství může nabídnout. K jejich popularitě přispívá i bukolická krajina, která je, spolu s historickými městy, jedním z nejčastěji navštěvovaných turistických cílů. A samozřejmě samostatnou kapitolou italského turismu je putování po vinařských cestách.

Trojici ikonických toskánských vín tvoří Brunello di Montalcino, Chianti Classico a Vino Nobile di Montepulciano. Vedle nich je však Toskánsko domovem řady dalších skvělých vín jako jsou vína z oblasti Bolgheri nebo Maremma nebo San Gimignana, které je známé svým bílým Vernaccia di San Gimignano.

Carmignano DOCG

Označení původu Carmignano DOCG je vyhrazeno pro tiché červené víno. Oblast produkce odpovídá kopcovitému terénu obcí Carmignano a Poggio a Caiano v provincii Prato. Na 117 hektarech se ročně vyrobí 2 430 hektolitrů červeného vína. Základní odrůdou je Sangiovese. Kvalita a zvláštní vlastnosti vína Carmignano vyplývají z dávné vinařské historie této oblasti, která sahá až do doby Etrusků. Catherine de' Medici, která vládla jako královna Francie v polovině 1500, zavedla v Carmignanu pěstování odrůdy Cabernet Sauvignon. Po staletí vína se tak v Carmignanu mísil Cabernet se Sangiovese, na rozdíl od zbytku oblasti Chianti. Carmignano patřilo údajně mezi nejstarší chráněné denominace na světě, když velkovévoda Cosimo III de' Medici jej jmenoval roku 1716 spolu s Chianti, Pomino a Valdarno di Sopra jako kvalitní vinařskou oblast.

Oblast Carmignano je zvláště vhodná pro pěstování vinné révy díky dostatečně větranému, slunnému prostředí. Dlouhé vegetační období, velké kolísání teplot, větrání svahů, dobře rozložené srážky i v letním období podporují zrání hroznů a napomáhají stálosti kvality ve všech ročnících. Výsledkem je červené víno pro zrání, strukturované a zároveň elegantní a harmonické s jemným a intenzivním buketem.

Carmignano DOCG Rosso 2022

• Min. 50% Sangiovese, 10–20% Cabernet Franc a/nebo Cabernet Sauvignon

• Max. 20% Canaiolo Nero, 10% Canaiolo Bianco, Malvasia a/nebo Trebbiano

• Max. nadmořská výška 400 m

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 20 měsíců, z toho 8 měsíců v dubovém sudu

První uvedení na trh červen druhý rok po sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Carmignano DOCG patří intenzivní, granátově červená až rubínově červená barva. Čichový profil vína Carmignano DOCG je intenzivní a příjemný na patře.

Chianti DOCG

Vedle oblasti Chianti Classico DOCG existuje i samostatná oblast Chianti DOCG. Ta se nachází ve velké části centrálního Toskánska. Roční produkce na 13 800 hektarech vinic dosahuje 723 tisíc hektolitrů vína. I zde Sangiovese představuje základní odrůdu. Víno se vyrábí ve verzích Rosso, Superiore nebo Riserva. Uvnitř samotné oblasti existují ještě subzóny s vlastními kritérii. Subzóny Chianti jsou většinou označovány podle měst, na jejichž kopcích se vinice nacházejí. Jsou to Colli Aretini (Arezzo), Colli Fiorentini (Florencie), Colline Pisane (Pisa), Colli Senesi (Siena), Montalbano, Montespertoli a Rufina.

Všechna vína s označením Chianti DOCG mají příjemnou úroveň kyselin. Jejich barva je živá rubínová, která stárnutím přechází do granátu. Vůně je intenzivní, někdy s vůní fialek a ve fázi stárnutí s výraznějším charakterem jemnosti. Na patře jsou harmonické, lehce tříslové a postupem času směřují k jemnému sametu. Vína podrobená praxi "governo all'uso Toscano" vykazují živost a kulatost. Tato zvláštní technika spočívá v přidání nezkvašených moštů získaných z hroznů révy Colorino, které byly předtím vysušeny na rákosových podložkách. Tato praxe dává vínu vyšší obsah glycerinu a má za následek jeho větší kulatost.

V červnu se poprvé uvádí na trh červené Chianti DOCG Montesperoli 2023.

Chianti DOCG Montesperoli 2023

• Min. 70 % Sangiovese, max. 30 % ostatních červených odrůd (max. 15% Cabernet Franc a/nebo Cabernet Sauvignon)

• Tradiční proces obohacování vína dokvašením v kontaktu s nezkvašenými sušenými hrozny „Governo all´uso Toscano“ je stále povolen.

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 7 měsíců

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Chianti Montespertoli DOCG patří intenzivní rubínově červená barva a granátově červená. Čichový profil vína Chianti Montespertoli DOCG je jemný, květinový a na patře harmonický, pikantní, lehce tříslový, jemný.

Trentino-Alto Adige

Trentino-Alto Adige je nejsevernější vinařská oblast Itálie, která se nachází přímo na hranici s Rakouskem. Celkově má region 15 800 ha vinic, z toho 86 % se nachází v horách a 14 % v pahorkatinách. V roce 2022 vyprodukovalo Trentino-Alto Adige 1,3 milionů hektlitrů vína, z toho více než 70 % bílého.

V Trentinu jsou původními odrůdami červené révy Marzemino v oblasti jižně od Trenta (Isera a Seresi), Teroldego v rovině Rotaliana severně od Trenta a Schiava (ve variantách Schiava Grigio, Schiava Grossa a Schiava Gentile) výše k provinčním hranicím s Alto Adige. Enantio je rozšířeno také v oblasti hraničící s provincií Verona. V oblasti Trento jsou také Pinot Grigio, Pinot Nero a Cabernet. Nejpěstovanější bílé odrůdy révy vinné jsou mezinárodní (Chardonnay a Pinot Blanc), které spolu s Pinot Nero se používají též pro výrobu sektu klasickou metodou. V Alto Adige mezi původními černými odrůdami révy vinné najdeme jako v Trentinu Schiavu (Vernatsch), ale také Lagrein. Mezi mezinárodní révou vyniká Pinot Noir, který pro něj našel jedno z nejvhodnějších území v oblasti Egna-Ora. Mezi bílými hrozny ve stejné oblasti najdeme Gewürztraminer, v údolí Isarco a v údolí Venosta najdeme také Kerner a Sylvaner . Rozšířené jsou také Moscato Rosa a Moscato Giallo (Rosenmuskateller a Goldmuskateller. Oblast Terlano je charakteristická porfyrovými formacemi, které dodávají vínům příjemnou mineralitu i úctyhodnou charakteristiku dlouhověkosti.

Alto Adige / Südtirol DOC

Alto Adige DOC je rozlehlá denominace, která zaujímá rozlohu 4 600 hektarů a dosahuje roční produkce přes 287 tisíc hektolitrů bílého, růžového, červeného, šumivého vína i vina dezertního. Leží na území provincie Bolzano vhodném pro výrobu vín z hlediska nadmořské výšky a expozice. Tato oblast je omezena podél horního údolí protékajícího řekou Adige a podél údolí Isarco v dolní části. Přibližně 86 % terénu se nachází v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Na dně údolí, kde žije 65 % obyvatel Jižního Tyrolska, se nachází pouze 8 % území provincie. Vinice se nacházejí v rozmezí od 220 do více než 1000 metrů nad mořem. 14 % vinic se nachází v nadmořské výšce nad 500 metrů a 30 % vinic se nachází v oblastech se sklonem nad 30 %, kde je příznivé přímé a dlouhodobé sluneční záření.

Vinařství Alto Adige se vyvinulo z tradičních odrůd, jako je Lagrein, Schiava, žluté Moscato, které jsou stále přítomné. K nim byly v devatenáctém století přidány odrůdy Bordeaux (Cabernet, Merlot, Sauvignon), některé odrůdy pocházející z Burgundska (několik Pinotů) a Rýna (Ryzlink rýnský, Sylvánský, aromatický Tramín). Müller-Thurgau a Kerner byly představeny asi před 50 lety.

Vína z Alto Adige se vyznačují především silnými primárními aromaty, jako jsou bezové tóny Sauvignonu, vůně růže Tramínu, aromatický buket bobulí Pinot Nero nebo Lagrein, tóny třešně a fialky Schiavy. Bílá vína pěstovaná v nadmořské výšce (nad 300 m) vynikají svou svěžestí a díky vynikajícímu slunečnímu záření jsou vína současně ovocná, ale zároveň s dobrou strukturou. Červená vína se vyrábí většinou pod 400 m nad mořem, kde využívají podmínek vyšších teplot a získávají plná vína s jemnými taniny.

V červnu můžeme poprvé ochutnat šumivé Alto Adige / Südtirol DOC Spumante 2022

Alto Adige / Südtirol DOC Spumante 2022

• Jakýkoli poměr Chardonnay, Pinot Bianco a/nebo Pinot Nero

• Druhá fermentace v lahvi (Metodo Classico)

• Min. 11,5 % alkoholu

• Zrání min. 20 měsíců, z toho min. 15 měsíců na kvasinkách

První uvedení na trh červen druhý rok po sklizni

Organoleptické vlastnosti Alto Adige / Alto Adige Spumante DOC zahrnují slámově žlutou barvu s jemnými bublinkami. Čichový profil vína Alto Adige / Alto Adige Spumante DOC je jemný, široký, komplexní a na patře je pikantní, svěží, harmonický, suchý, měkký.

Veneto

Region Veneto lze zhruba rozdělit do tří geografických oblastí, které se vyznačují rozdílnou topografií a geologií. Pro severovýchodní část v blízkosti benátské laguny, mezi kopci kolem města Treviso, pláně na obou stranách řeky Piave a pobřeží Jaderského moře je typické slavné Prosecco. V centrální části Veneta, kolem Vicenze a Padovy, se nachází kopce Colli Berici, Colli Euganei a Breganze. Ačkoli pláně pod těmito kopci produkují obrovské množství vína, pouze kvalitnější vína z výše položených oblastí získaly status DOC. Západní část podél východního okraje jezera Garda a Adige produkuje svěží bílá vína Bianco di Custoza a Garda a také osvěžující, nenáročné Bardolino od břehů jezera Garda. Na východ od jezera a severně od Verony se nachází Valpolicella s vyhlášeným Amarone a Recioto. V kopcích kolem města Soave je doma proslulé stejnojmené víno, jehož podstatnou složkou je odrůda Garganega.

Veneto je se svými 86.970 hektary vinic po Sicílii rozlohou vinic druhým největším regionem Itálie. Roční produkce téměř 13 milionů hektolitrů řadí tento region na 1. místo. O kvalitě zdejších vín svědčí i fakt, že se svými 14 apelacemi DOCG a 29 DOC, je po Piemontu regionem s druhým největším počtem apelací těchto označení kvality. To, co proslavilo region Veneto ve světě vína, je především šumivé Prosecco, bílé Soave, červené Valpolicella a Amarone zejména.

Colli Asolani Prosecco / Asolo Prosecco DOCG

Oblast výroby vína Colli Asolani-Prosecco nebo Asolo-Prosecco DOCG se nachází v provincii Treviso, v kopcovitých oblastech tvořených Montello a Colli Asolani na úpatí Dolomit, mezi Nervesa della Battaglia a na východě a město Source na západě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce od 100 do 450 metrů nad mořem. Na 2 164 hektarech vinic se ročně vyrobí 180 tisíc hektolitrů bílého a šumivého vína. Základní odrůdou je Glera.

Díky příznivé jižní expozici viničních svahů se klima této oblasti se vyznačuje mírným jarem, nepříliš horkým létem a opět mírným podzimem. Zásluhou benediktinských mnichů z kláštera S. Bona ve Vidoru a v Certosa del Montello v Nervese sahá pěstování vinné révy na kopcích Asolo a Montello až do roku 1000.

V červnu se poprvé uvádí na trh červené Colli Asolani Prosecco / Asolo Prosecco DOCG Spumante 2023.

Colli Asolani Prosecco / Asolo Prosecco DOCG 2023

• Min. 85 % Glera, max.15 % Bianchetta Trevigiana, Chardonnay, Perera, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Pinot Nero a/nebo Verdiso

• Vína Sui Lieviti jsou vína z jedné sklizně, která jsou fermentována v láhvi počínaje 1. březnem až 30. červnem a ponechána nedegoržovaná.

• Min. 11 % alkoholu

• Zbytkový cukr od brut naturale po demisec

• Zrání min. 90 dní na kvasinkách

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Colli Asolani / Asolo-Prosecco DOCG je suché víno s charakteristikou elegance, lehkosti, štíhlosti a jemné vůně mezi ovocnými, květinovými a lehkými rostlinnými tóny, citrusovými tóny (citron, cedr), jemnými a jemnými medovými a náznaky zralého jablka a bílých květů. Na patře je jemné, jemné, svěží a harmonické, se suchou dochutí.

Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG

Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG patří k největším denominacím v Itálii. Na 8 385 hektarech vinic se ročně vyrobí 780 tisíc hektolitrů bílého a šumivého vína. Základní odrůdou je zde Glera. Šumivé víno představuje 93,3 % produkce oblasti, na subzónu Cartizze připadá 1,4 %, na sub zónu Rive 2,6 %. U Frizzante je to 2,7 %. Export do zemí celého světa činí 42 % z celkové produkce. Prosecco je dnes nejprodávanějším šumivým vínem na světě.

Oblast Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG představuje řadu kopcovitých reliéfů oddělených údolími protínanými malými vodními toky. Předalpský řetězec dále na sever působí jako bariéra proti studeným proudům, zatímco na jih je oblast zmírněna blízkostí Benátské laguny, která je vzdálená pouhých 40 km.

V této oblasti se se nachází dvě subzóny s vlastními kritérii. Cartizze je subzóna této apelace, která spolu se subzónou s označením Riva představuje top toho, co Prosecco může nabídnout. Jedná se o několik obcí na úpatí slavného kopce.

V červnu se poprvé uvádí na trh červené Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG Sui Leviti 2023.

Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG Sui Leviti 2023

• Min. 85 % Glera, max.15 % Bianchetta Trevigiana, Chardonnay, Perera, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Pinot Nero a/nebo Verdiso

• Ruční sklizeň

• Vína Sui Lieviti jsou vína z jedné sklizně, která jsou fermentována v láhvi počínaje 1. březnem až 30. červnem a ponechána nedegoržovaná.

• Min. 11 % alkoholu

• Zbytkový cukr Sui Leviti je pouze brut naturale

• Zrání min. 90 dní na kvasinkách

První uvedení na trh červen první rok po sklizni

Conegliano Valdobbiadene Prosecco je bílé víno slámově žluté barvy se zelenkavými odlesky, příjemně aromatické a pikantní. Glera se vyznačuje jemnou vůní s ovocnými a květinovými nádechy, bílého ovoce a divokých květin a akácie. Chuť je suchá, vyvážená, minerální, s živou kyselinkou. Verze Brut, Extra Dry a Dry se liší zbytkovým cukrem. Brut, sušší, má svěží a ovocné aroma s tóny citrusů. Extra Dry je tradiční verze, která kombinuje aroma s lehčí jemností. Dry se vyznačuje větším zbytkovým cukrem, komplexnější vůní a větší plností chuti.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.