V květnu se můžete poprvé setkat s dalšími novými ročníky vín z italských regionů. Novinek nebude v tomto měsíci tolik jako v některých jiných měsících. To rozhodně neznamená, že by bylo méně zajímavých vín k ochutnání a poznávání. Ať už je to celá paleta Montepulciana d´Abruzzo ze všech jeho subzon nebo řada červených vín z Piemontu. Z Piemontu pochází i mimořádné bílé Arneis z malé denominace Terre Alfieri. K takovým malým denominacím patří i svými 6 hektary miniaturní Montello Rosso v Benátsku. S jejich víny se ve vinotékách setkáte asi jen výjimečně, za to však mohou být inspirací na cestách po italských regionech. Proto hledejte, objevujte, zkoušejte a ochutnávejte.

Nejdříve se však podívejte na stručný přehled toho, co duben přináší nového ve světě italských vín.

Abruzzo

Montepulciano d’Abruzzo DOC

Campania

Greco di Tufo DOCG

Toscana

Val di Cornia Rosso / Rosso della Val di Cornia DOCG

Umbria

Montefalco DOC

Piemonte

Monferrato DOC

Nebbiolo d’Alba DOC

Terre Alfieri DOCG

Veneto

Montello Rosso / Montello DOCG

Abruzzo

V regionu Abruzzo se víno pěstuje na 32 685 hektarech s roční produkcí 35 milonů lahví vína. Najdeme zde dvě apelace DOCG, Coline Terame Montepulciano d´Abruzzo DOCG a Terre Tollesi/Tullum DOCG, a dále pak dalších sedm apelací DOC. Tento nevelký region je 5. největším producentem vína v Itálii. Kolem 58 % produkce představují červená vína. Ve světe vína je Abruzzo známo zejména vínem z hroznů odrůdy Montepulciano. Druhou nosnou odrůdou je bílá Trebbiano. Tři čtvrtiny celkové produkce vína pochází ze 40 družstevních vinařství (32 činných v provincii Chieti), které společně se soukromými tvoří rámec 160 zpracovatelských společností.

Montepulciano d’Abruzzo DOC

Montepulciano d'Abruzzo DOC jako oblast označení původu zahrnuje pobřežní kopcovitou oblast a vnitřní kopce provincie Pescara vymezené na východě Jaderským mořem a na severozápadě masivem Gran Sasso. Montepulciano d'Abruzzo DOC pokrývá rozsáhlou oblast východního Abruzza, která se rozprostírá přes všech 120 km pobřeží Abruzzo a do vnitrozemí v délce přibližně 32 km. Velká část západního Abruzza je pro vinařství příliš hornatá, takže ve skutečnosti většina vín Montepulciano d'Abruzzo pochází z kopců, rovin a pobřežních oblastí. Montepulciano d'Abruzzo DOC, to je 9 964 hektarů vinic, na kterých se ročně vyprodukuje 9,3 milionu lahví populárního červeného Montepulciana. Součástí denominace Montepulciano d'Abruzzo DOC je i pět subzon - Colline Pescaresi, San Martino sulla Marrucina, Teate, Terre Aquilane, Terre dei Vestini a Terre di Chieti.

Montepulciano z regionu Abruzzo má své pojmenování od odrůdy Montepulciano. Zatímco toskánské Vino Nobile di Montepulciano je označením jeho původu

V únoru se v prodeji poprvé objevilo Montepulciano d’Abruzzo DOC ročník 2023 bez specifikace subzon. V květnu se prezentují novými ročníky svých vín jednotlivé subzóny.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Casauria Rosso

Subzona Terre di Casauria v Montepulciano d'Abruzzo DOC představuje jednu z nejvýznamnějších vinařských oblastí v regionu Abruzzo. Nachází se v provincii Pescara jihozápadně od Chieti směrem do vyšších poloh na území 18 vesnic v okolí Castiglione a Casauria. Vína označení Montepulciano d'Abruzzo DOC podzóny Terre di Casauria jsou založena především na révě Montepulciano.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Casauria Rosso 2022

• 100 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 13 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců, včetně 8 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Montepulciano d’Abruzzo DOC Casauria Riserva 2022

• 100 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 13 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců, včetně 9 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Montepulciano d’Abruzzo DOC Alto Tirino Riserva

Subzona Alto Tirino v Montepulciano d'Abruzzo DOC se nachází v provincii l´Aquila na území vesnic Capestrano, Ofena, Villa S. Lucia. Vína subzóny Alto Tirino jsou založena především na odrůdě Montepulciano.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Alto Tirino Riserva 2021

• Min. 95 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 13 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Víno Montepulciano d'Abruzzo DOC Alto Tirino Riserva je rubínově červené až granátově červené barvy. Čichový profil vína je ovocný, kořenitý, éterický a na patře je víno plné, robustní, harmonické, tříslovité.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Terre dei Peligni Riserva

Označení Montepulciano d'Abruzzo DOC, subzona Terre dei Peligni se nachází v provincii L'Aquila na území 11 vesnic v okolí města Pratola Peligna.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Terre dei Peligni Riserva 2022

• Min. 95 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 13 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců, včetně 9 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Víno Montepulciano d'Abruzzo DOC Terre dei Peligni Riserva je rubínově červené až granátově červené barvy. Vůně vína Montepulciano d'Abruzzo DOC Terre dei Peligni Riserva je ovocná, kořenitá, éterická. Víno je na patře plné, robustní, harmonické, tříslovité.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Teate Riserva

Subzona Teate představuje jednu z nejvýznamnějších vinařských oblastí v regionu Abruzzo. Subzona Teate se nachází v provincii Chieti jižně od města Chieti v přímořském pásu.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Teate Riserva 2021

• Min. 90 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců, včetně 9 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Organoleptické vlastnosti Montepulciano d'Abruzzo DOC Teate Riserva zahrnují rubínově červenou a granátově červenou barvu. Čichový profil vína Montepulciano d'Abruzzo DOC Teate Riserva je ovocný, kořenitý, éterický a na patře je plné, robustní, harmonické, tříslovinové. >

Montepulciano d’Abruzzo DOC Terre dei Vestini Riserva

Označení Montepulciano d'Abruzzo DOC, subzona Terre dei Vestini zahrnuje vinice v provincii Pescara na území 21 městeček a vesnic v okolí města Pescara západně od moře až po nadmořskou výšku 500 m.

Montepulciano d’Abruzzo DOC Terre dei Vestini Riserva 2021

• Min. 90 % odrůdy Montepulciano

• Max. nadmořská výška 600 m, pro jižní expozici 700 m

• Min. 13 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců, včetně 9 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Montepulciano d'Abruzzo DOC Terre dei Vestini Riserva patří rubínově červená a granátově červená barva. Čichový profil vína Montepulciano d'Abruzzo DOC Terre dei Vestini Riserva je ovocný, kořenitý, éterický a na patře je víno plné, robustní, harmonické, tříslovité.

Campania

Dechberoucí pohledy na panorama s malebnými městečky na pobřeží Amalfi. Kouzelné ostrovy Capri, Ischia a Procida v neapolském zálivu. Historické památky z dob antiky. Úrodná nížina a nad tím vším strmý vrchol Vesuvu s úrodným sopečným podložím. To je Kampánie, jeden z turisticky nejnavštěvovanějších regionů. Je ale i domovem řady vín která si zaslouží pozornost.

Ve vinařském světě je Kampánie známá svými červenými víny, jejichž základem jsou odrůdy Aglianico a Taurasi. V případě bílých vín jsou jejich základem nejčastěji odrůdy Falanghina, Fiano a Greco. V Kampánii se nachází 25,6 tisíce hektarů vinic, jejichž roční produkce činí 16,4 miliony lahví vína.

V květnu se poprvé objeví v regálech vinoték Greco di Tufo DOCG Spumante 2022.

Greco di Tufo DOCG

Denominace Greco di Tufo DOCG se nachází v kopcovité oblasti severně od Avellino a sahá až k hranicím provincie Benevento. Oblast zahrnuje obce Tufo, Altavilla Irpina, Chianche, Montefusco, Prata di Principato Ultra, Petruro Irpino, Santa Paolina a Torrioni (vše v provincii Avellino). Území částečně spadá do územní působnosti regionálního parku Partenio. Má zahrnuje 635 hektarů vinic, na nichž se ročně vypěstují hrozny pro 400 tisíc lahví vína. Základní odrůdy jsou zde Greco a Coda di Volpe. Vyrábí se verze Bianco a Spumante. Fermentace Spumante probíhá klasickou metodou druhé fermentace v lahvi.

Greco di Tufo DOCG Spumante 2022

• Min. 85 % odrůdy Greco, max. 15 % Coda di Volpe

• Metodo Classico (druhá fermentace v lahvi)

• Min. 12 % alkoholu

• Zbytkový cukr od extra brut po extra dry

• Zrání min. 18 měsíců na kvasinkách

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Organoleptické vlastnosti sektu Greco di Tufo DOCG zahrnují slámově žlutou barvu s jemnými a perzistentními bublinkami. Čichový profil sektu Greco di Tufo DOCG je charakteristický, příjemný, jemný a na patře pikantní, harmonický, suchý, Vyrábí se od Brut až po Extra dry.

Odrůda Greco

Odrůda Greco je réva rozšířená po celé střední Itálii, zejména v Kampánii, ale také v Abruzzu, Laziu, Ligurii, Molise, Puglii, Sardinii, Toskánsku, Umbrii. Výraz „řecký“ odkazuje na původ odrůdy v antickém Řecku, když s největší pravděpodobností ji do Itálie dovezli kolonisté, kteří na území dnešní Itálie zakládali první města. Z původní odrůdy Greco se vyvinuly dvě odlišné odrůdy vinné révy Greco Bianco a Greco vlastní.

Vína vyrobená z hroznů Greco jsou známá svými aromatickými vlastnostmi a vyznačují se čichovým profilem vágně podobným profilu Viognier, ovocnou broskví a s lehce bylinnými tóny, které mají tendenci být se stárnutím vína intenzivnější.

Piemonte

Region Piemonte má 43 872 hektarů vinic registrovaných v roce 2020. Roční produkce představuje 2,6 milionu hektolitrů kvalitních vín. Nejvíce pěstovanými odrůdami jsou Barbera (31%), Moscato (22%), Dolcetto (13%) a Nebbiolo (10%). Region má 18 apelací DOCG. To je nejvíce ze všech italských regionů. Společně s Toskánskem mají i nejvíce apelací DOC (41).

Ve vinařském světě je Piemonte nejlépe známý pro dvojici velkých vín Barolo a Barbaresco, spolu s dalšími oblíbenými červenými víny vyrobenými z Barbera a Dolcetto, bílým Gavi a šumivým Asti.

Piemnote, to jsou čtyři zásadní oblasti pěstování vinné révy, Langhe, Monferrato, Asti a Sever Piemontu, kde se jednotlivé apelace často překrývají.

Piemont je druhým takovým regionem Itálie, kde najdeme tak mimořádně oceňovaná vína. Nebo je prvním? Tu otázku je lepší nerozhodovat. Stejně jako francouzští milovníci červeného vína nikdy nevyřeší otázku, zda Bordeaux nebo Burgogne je kolébkou toho top francouzského červeného, podobné je to i v Itálii. Jak Barolo z Piemontu, tak Brunello z Toskánska má své ortodoxní zastánce. Stejně jako v Burgundsku i v Piemontu drží jeho pověst mnoho malých rodinných vinařství zaměřených na kvalitu. Také Piemont uvádí v květnu do prodeje řadu vín, která slibují vysokou kvalitu. Jaká vína to jsou?

Monferrato DOC

Monferrato je historická oblast Piemontu. Její téměř výhradně kopcovité území spadá převážně do provincií Alessandria a Asti a sahá na jih od pravé strany Pádu až k úpatí Ligurských Apenin na hranici s provinciemi Janov a Savona. Vína DOC Monferrato jsou bílá i červená jako Chiaretto (nebo Ciaret), Dolcetto, Freisa a Cortese del Monferrato Casalese. Pro Monferrato Rosso jsou nejpoužívanějšími původními odrůdami Barbera a Nebbiolo, z mezinárodních jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir. Monferrato Bianco se získává z původních odrůd Cortese a Favorita, smíchané s mezinárodním Chardonnay, Sauvignon a někdy i Müller-Thurgau nebo další.

Monferrato DOC Superiore 2022

• Min. 90 % odrůdy Nebbiolo

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců, včetně 66 měsíců v sudu 

První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Mezi organoleptické vlastnosti Monferrato DOC Nebbiolo Superiore patří rubínově červená barva. Čichový profil vína Monferrato DOC Nebbiolo Superiore je charakteristický, kořenitý, květinový a na patře suchý, tříslový.

Nebbiolo d’Alba DOC

Nebbiolo d'AlbaDOC  se rozkládá na území 25 obcí ležících na obou březích řeky Tanaro poblíž města Alba. Výrobní oblast je charakteristická přítomností střídajících se vrstev písku, jílu a vápence, které mohou být různě zastoupeny v závislosti na oblasti. Přítomnost písku je rozhodující ve vůních a strukturách vín pocházejících z této oblasti. Vyrábí se zde vína červená a šumivá. Na 555 hektarech se ročně vyrobí 280 tisíc lahví těchto vín.

Základní odrůdou je Nebbiolo. Nebbiolo je jednou z nejrozšířenějších odrůd révy v kopcích vpravo a vlevo od řeky Tanaro. Nebbiolo d'Alba je červené víno získané vinifikací 100 % hroznů Nebbiolo. Jeho barva je granátově červená, přičemž vůně připomíná ovocné vůně malin, pelargónie, lesní jahody a kořeněné skořice a vanilky.

Nebbiolo d'Alba se rozkládá na území 25 obcí ležících na obou březích řeky Tanaro poblíž města Alba. Výrobní oblast je charakteristická přítomností střídajících se vrstev písku, jílu a vápence, které mohou být různě zastoupeny v závislosti na oblasti. Přítomnost písku je rozhodující ve vůních a strukturách vín pocházejících z této oblasti. Vyrábí se zde vína červená a šumivá. Na 555 hektarech se ročně vyrobí 280 tisíc lahví těchto vín.

Základní odrůdou je Nebbiolo. Nebbiolo je jednou z nejrozšířenějších odrůd révy v kopcích vpravo a vlevo od řeky Tanaro. Nebbiolo d'Alba je červené víno získané vinifikací 100 % hroznů Nebbiolo. Jeho barva je granátově červená, přičemž vůně připomíná ovocné vůně malin, pelargónie, lesní jahody a kořeněné skořice a vanilky.

Nebbiolo d’Alba DOC Spumante a Spumante Rosé 2023

• 100 % odrůdy Nebbiolo

• Max. nadmořská výška 650 m

• Metodo Classico (druhá fermentace v lahvi) nebo Charmat (fermentace v inox tancích)

• Min. 11,5 % alkoholu

• Zrání min. 6 měsíců

• První uvedení na trh květen první rok po sklizni

Šumivé víno Nebbiolo d'Alba DOC je rubínově červené barvy s jemnými bublinkami. Čichový profil sektu Nebbiolo d'Alba DOC je intenzivní, ovocný, komplexní a na patře je suché, jemné, pikantní, plné. Šumivé růžové víno Nebbiolo d'Alba DOC Rosé je bordó růžová barva s jemnými bublinkami. Čichový profil růžového sektu Nebbiolo d'Alba DOC je intenzivní, ovocný, komplexní a na patře je suché, jemné, pikantní, plné.

Nebbiolo d’Alba DOC Superiore 2022

• 100 % odrůdy Nebbiolo

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců, včetně 6 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Špičkové víno Nebbiolo d'Alba DOC je rubínově červené barvy s granátovými odlesky. Čichový profil špičkového vína Nebbiolo d'Alba DOC je ovocný, charakteristický a na patře je suché, harmonické.

Terre Alfieri DOCG

Terre Alfieri DOCG se svými 49 hektary a roční produkcí 30 tisíc lahví vína patří v Itálii k těm nejmenším rozlohou, nikoli však kvalitou jejích vín. Zahrnuje plochu vinic na území tvořeném svazkem sedmi obcí v provincii Asti. Na kopcích provincie Cuneo je to součást mnohem větší komunity Roero, složené z 22 obcí. Vyrábí se zde vína bílá i červená. Pro bíla vína je základní odrůdou Arneis, pro červená v Piemontu nejrozšířenější odrůda Nebbiolo. Zejména Arneis se na vinicích této oblasti vyskytuje v malém množství již od nepaměti.Terre Alfieri DOCG se svými 49 hektary a roční produkcí 30 tisíc lahví vína patří v Itálii k těm nejmenším rozlohou, nikoli však kvalitou jejích vín. Zahrnuje plochu vinic na území tvořeném svazkem sedmi obcí v provincii Asti. Na kopcích provincie Cuneo je to součást mnohem větší komunity Roero, složené z 22 obcí. Vyrábí se zde vína bílá i červená. Pro bíla vína je základní odrůdou Arneis, pro červená v Piemontu nejrozšířenější odrůda Nebbiolo. Zejména Arneis se na vinicích této oblasti vyskytuje v malém množství již od nepaměti.

Terre Alfieri DOCG Arneis Superiore 2023

• Min. 85 % odrůdy Arneis

• Min. nadmořská výška 130 m, max. 350 m

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 6 měsíců

• První uvedení na trh květen první rok po sklizni

Terre Alfieri DOCG Arneis Superiore se vyznačuje slámově žlutou barvou. Čichový profil vína Terre Alfieri DOCG Arneis Superiore je květinový, voňavý, jemný a suchý na patře.

Odrůda Arneis

Bílá odrůda Arneis je rozšířena v Piemontu, zejména v oblasti Roero. K dnešnímu dni je v Piemontu více než 600 hektarů vinic Arneis. Arneis má také velmi malé rozšíření v Ligurii a Sardinii a malá množství se pěstují i v Kalifornii, Austrálii a na Novém Zélandu. Jeho vína se vyznačují květinovými tóny a jemnými vůněmi, které kontrastují s relativně plným tělem a dalšími ovocnějšími tóny, typicky hrušky a meruňky, zakončené lehkým nádechem lískových oříšků. Bílá vína Roero Arneis, vyráběná na březích řeky Tanaro, si vysloužila přezdívku Barolo Bianco. Mimo Roero se odrůdová vína Arneis vyrábějína jihu v kopcích Langhe a v Terre Alfieri na severovýchodě poblíž Asti.

Toscana

Toskánská vína jsou všeobecně známá a populární v široká veřejnosti. Jsou považována z to nejlepší, co italské vinařství může nabídnout. K jejich popularitě přispívá i bukolická krajina, která je, spolu s historickými městy, jedním z nejčastěji navštěvovaných turistických cílů. A samozřejmě samostatnou kapitolou italského turismu je putování po vinařských cestách.

Trojici ikonických toskánských vín tvoří Brunello di Montalcino, Chianti Classico a Vino Nobile di Montepulciano. Vedle nich je však Toskánsko domovem řady dalších skvělých vín jako jsou vína z oblasti Bolgheri nebo Maremma a nebo San Gimignana známého svým bílým Vernaccia di San Gimignano.

Val di Cornia Rosso / Rosso della Val di Cornia DOCG

Denominace Val di Cornia Rosso je zde uváděna pro zajímavost a setkáte se s jejími víny na vašich cestách, pokud budete mít štěstí. Nachází se v blízkosti města Piombino. Její vinice mají rozlohu pouhé 3 hektary a vyrobí se na nich jen 39 hektolitrů červeného vína. Pěstovananými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Sangiovese.

Val di Cornia Rosso / Rosso della Val di Cornia DOCG 2022

• Min. 40 % odrůdy Sangiovese, max. 60 % Cabernet Sauvignon a/nebo Merlot, max. 20 % jiných červených odrůd

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Vína mají mírný obsah kyselin, jejich barva je intenzivní rubínově červená, zráním přecházející do granátu. Ve vůni jsou intenzivní, elegantní a komplexní, s tóny červeného bobulového ovoce a džemu ve starších vínech. Na patře jsou teplé a suché, správně tříslové, s kořenitými tóny a nádechem dřeva ve starých produktech. Vína, u kterých se předpokládá zrání, jsou postupem času obohacena o intenzivnější, konzistentnější a trvalejší vůně, vůně a chutě.

Umbria

Území je převážně kopcovité, zvláště vhodné pro pěstování vinné révy a olivovníků. Kopcovitá krajina je ve skutečnosti stálým rysem celého regionu, v nepřetržitém stoupání a klesání kopců a svahů, šedozelené barvy olivovníků a vinic prolínají místa bohatá na umění, historii a tradice. Umbrie je ze 71 % kopcovitá oblast a zbývající část hornatá. Klima regionu má nepříliš chladné zimy a horká, suchá léta, silné teplotní výkyvy, dobře rozložené srážky a řídké mrazy, které ho činí zvláště vhodným pro vinařství. Umbrie je jedinou oblastí poloostrovní Itálie, kterou neomývá moře. Olivový olej a víno jsou dva základní pilíře kultury jídla v regionu. Na 12,4 tisících hektarů dosahuje roční produkce 6,6 milionu lahví. Nosnými odrůdami jsou červené Sangiovese a bílé Trebbiano a Grechetto.

Montefalco DOC

Montefalco DOC v provincii Perugia mezi městy Assisi a Spoleto, v centru Umbrie, zahrnuje celé území města Montefalco a část obcí Bevagna, Giano dell'Umbria, Gualdo Cattaneo a Castel Ritaldi. Jedná se o velmi malou oblast s pozemky, na které shlížejí starobylé středověké vesnice. Na 524 hektarech vinic se ročně vyrobí 256 tisíc lahví bílého a červeného vína. Základními bílými odrůdami jsou zde Grecchetto a Trebbiano, z červených odrůd je to Sangiovese.

Montefalco DOC 2021 Riserva

• Min. 60 - 80 % odrůdy Sangiovese, 10 – 15 % Sagrantino, max. 30 % ostatních červených odrůd

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 30 měsíců, včetně 15 měsíců v sudu

• První uvedení na trh květen třetí rok po sklizni

Montefalco DOC Riserva se vyznačuje rubínově červenou barvou. Čichový profil červeného Montefalco DOC Riserva je vínový, charakteristický, jemný a na patře harmonický, suchý.

Montefalco DOC 2022

• Min. 60 - 80 % odrůdy Sangiovese, 10 – 15 % Sagrantino, max. 30 % ostatních červených odrůd

• Min. 12 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Montefalco Rosso má intenzivní a zářivou rubínově červenou barvu s fialovými odstíny. Má jemnou charakteristickou vůni s tóny zralého ovoce. Vůně je velmi perzistentní s typickými tóny lesních plodů, malin a borůvek, které se dokonale snoubí s vanilkou danou dřevem. Chuť je plná a lehce tříslovitá. Je to víno s potenciálem zrání, které se může vyvíjet v láhvi po dobu 5 nebo více let, pokud je dobře uchováno.

Odrůda Sagrantino 

se pěstuje v oblasti Montefalco v Umbrii již od středověku. První teorie o původu pocházejí již z roku 1100. Podle jedné se dostala do Umbrie s františkánskými mnichy z Malé Asie. Podle druhé je řeckého původu a že byla dovezena byzantskými mnichy. V Umbrii se Sagrantino pěstuje přibližně na 1000 hektarech. Víno získané z hroznů Sagrantino je známé svou velkou intenzitou, koncentrací a schopností zrání díky vysokému obsahu polyfenolů. Sagrantino je jednou z nejvíce tříslovitých odrůd na světě a dává vzniknout vínům s velmi tmavě fialovou barvou. Vůně se vyznačuje vůní červeného ovoce, skořice a půdy.

Veneto

Region Veneto lze zhruba rozdělit do tří geografických oblastí, které se vyznačují rozdílnou topografií a geologií.

Pro severovýchodní část v blízkosti benátské laguny, mezi kopci kolem města Treviso, pláně na obou stranách řeky Piave a pobřeží Jaderského moře je typické slavné Prosecco. V centrální části Veneta, kolem Vicenze a Padovy, se nachází kopce Colli Berici, Colli Euganei a Breganze. Ačkoli pláně pod těmito kopci produkují obrovské množství vína, pouze kvalitnější vína z výše položených oblastí získaly status DOC.

Západní část podél východního okraje jezera Garda a Adige produkuje svěží bílá vína Bianco di Custoza a Garda a také osvěžující, nenáročné Bardolino od břehů jezera Garda. Na východ od jezera a severně od Verony se nachází Valpolicella s vyhlášeným Amarone a Recioto. V kopcích kolem města Soave je doma proslulé stejnojmené víno, jehož podstatnou složkou je odrůda Garganega.

Veneto je se svými 86.970 hektary vinic po Sicílii rozlohou vinic druhým největším regionem Itálie. Roční produkce téměř 13 milionů hektolitrů řadí tento region na 1. místo. I kvalitě zdejších vín svědčí i fakt, že se svými 14 apelacemi DOCG a 29 DOC, je po Piemontu regionem s druhým největším počtem apelací těchto označení kvality. To, co proslavilo region Veneto ve světě vína, je především šumivé Prosecco, bílé Soave, červené Valpolicella a Amarone zejména.

Montello Rosso / Montello DOCG

Montello Rosso / Montello DOCG je miniaturní denominace. Má pouhých 6 hektarů a vyprodukuje se zde 3 tisíce lahví červeného vína. Oblast výroby vína Montello Rosso / Rosso del Montello DOCG se nachází v provincii Treviso, na kopcích Montello a Colli Asolani, mezi Nervesa della Battaglia na východě a městem Fonte na západě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce od 100 do 450 metrů nad mořem, v oblasti chráněné před studenými větry, nepříliš horkými léty, mírným podzimem a silnými nočními denními teplotními výkyvy.

Montello Rosso / Montello DOCG 2022

• 40–70% Cabernet Sauvignon; 30–60% Cabernet Franc, Carmenère, a/nebo Merlot; maxi. 15 % ostatních červených odrůd

• Min. 12,5 % alkoholu

• Zrání min. 18 měsíců, včetně 9 měsíců v sudu a 6 měsíců v lahvi

• První uvedení na trh květen druhý rok po sklizni

Víno Montello Rosso / Rosso del Montello DOCG se vyznačuje intenzivní rubínově červenou barvou se zráním, jemnou tříslovinou a vysokou koncentrací anthokyanů. Jeho vůně je intenzivní a komplexní, s tóny třešně a drobného červeného ovoce. Na patře představuje strukturu skvělé rovnováhy mezi různými složkami a vysokou měkkost na patře. Dlouhé zrání v dubových sudech vyhrazených pro Montello Rosso mu dodává eleganci a terciární aroma s tóny toustu a lehce éterickými pocity.

Produkt přidán do oblíbených
Produkt přidán do porovnání

Tato internetová stránka používá soubory cookies. Pokračováním v prohlížení této internetové stránky nebo kliknutím na tlačítko "Souhlasím", souhlasíte s použitím souborů cookies.